Mágové | Recenze

27. května 2012 v 17:08 | Hanyuu-hime |  Knižní recenze

Mágové (the Magicians)

Autor: Lev Grossman

Žánr: Fantasy
Nakladatelství: XYZ
Vydání v ČR: 2009


Kouzelnická vysoká škola v Brakebills

V Británii mají Školu čar a kouzel v Bradavicích... Američani se pro změnu chlubí výškou, po jejímž absolvování neponesete obyčejný vysokoškolský titul. Místní absolvent se stane Mágem.
Quentin je normální teenager, právě se chystá na vysokou školu, je beznadějně zamilovaný do kamarádky Julie, která je k jeho smůle již zadaná... O to horší to pro něj musí být, že jeho láska chodí s jeho kamarádem.
V hlavě má sice stále sérii knih o fantastické zemi zvané Filorie, kterou miloval jako dítě, jinak vede ale úplně normální, místy až nudný život.
Ten se mu má ale změnit, dostane se totiž k přijímacím zkouškám na kouzelnickou vysokou školu... Jeho život už nikdy nebude stejný!

Můj názor

Samotný nápad má určitě velký potenciál, nemohu popřít to, že mi to přišlo opravdu hodně zajímavé, těšila jsem se, jak se bude děj dále vyvíjet a co s sebou přinese.
Tak to bohužel bylo zhruba první polovinu knihy, možná ani to...
Kniha o chlapci, který studuje magii, objevuje její výhody i nebezpečí a zažívá neskutečné věci se totiž zvrtla v podivné cosi, co až moc nápadně připomínalo Narnii... Nemohu ale říct, že zrovna v dobrém slova smyslu. Autor se očividně snažil inspirovat Narnií a pouze ji obohatit o víc krutosti, bohužel to nebylo zrovna ono.

A bylo toho mnohem víc.
Kniha není zrovna žádný maličký kousek, vůbec by jí ale neuškodilo, kdyby byla alespoň poloviční.
Nejen, že jsem si při čtení mnohokrát uvědomila, že to vlastně vůbec nevnímám a musela jsem se vracet zpět, abych zjistila, co se tam zrovna odehrálo - následně na to, jsem objevila úžasné zjištění, že se neodehrálo vlastně skoro vůbec nic.
Dějová linie si poskakovala, jak se jí chtělo... Nestačili jsme ani mrknout a z Quentina v prvním ročníku byl najednou druhák, o pár stránek dál se najednou dostal do čtvrťáku... Jen přemýšlím, kam utekl celý ten třeťák - Nejspíš se nacházel na těch stránkách, které jsem nudou už ani nevnímala.
A jako mávnutím proutku máme Quentina v pátém ročníku, následně na to je ze školy pryč a ve stejném sledu se odehrávají další a další věci. Je to zvláštní, na jednu stranu se děj příšerně hnal, ale na stranu druhou tam bylo tolik zbytečných a nudných stran, které tam ani nemusely být...

Bude možná nejlepší, když shrnu své pocity ze čtení.
Bavilo mě to na začátku, očekávala jsem, co z toho bude a počítala jsem s tím, že se z toho vyloupne nějaký pěkný kousek. Líbil se mi ten svět, škola v Brakebills a život, který tam na ní vedli.
Bohužel jsem si pak uvědomila, že to postupně ztrácí šťávu. Co se týče konce, byl zase o maličko záživnější, ale těžko už může zachránit celou knihu.

Byl tam určitě velice dobrý nápad. Napsat knihu, kde se fantazie stává skutečností a kde kouzla existují v naprosto obyčejném a všedním světě... Bohužel, ne všechno se každému povede a zde musím konstatovat, že se to tedy opravdu nepovedlo.

Dvě hvězdičky za těch pár chvil, kdy jsem si snad i myslela, že mě to baví...

 


Komentáře

1 mykony | 27. května 2012 v 17:49 | Reagovat

husty blog :-D

2 Dori | Web | 27. května 2012 v 20:16 | Reagovat

Podle anotace to vypadá pěkně, i obálka celkem ujde. Ale po tom, co jsi napsala, tak jsem ztratila chuť si to zapsat do plánovaných knížek. Uvidíme, jestli se mi s tím bude chtít ztrácet čas.

3 Hanyuu | Web | 27. května 2012 v 20:26 | Reagovat

[2]: Já věřím, že kdyby to byl film, tak to snad i zvládnu, fajn, na jedno kouknutí... možná po dlouhý době klidně na další... Jako námět by prostě šel, jen ten spisovatel je prostě na nic :D  To je můj názor teda, nevím, jak to vidí jiní :D

4 Messy | 6. ledna 2013 v 22:21 | Reagovat

Kniha je skvělá. Dospělá, mírně ironická i kouzelná, nápaditá a velice čtivá. Doporučuju.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: