LIFE STYLE ← → VEGAN FOOD ← → PETS ← → BOOKS

Nesojové mléko k našelhání do kávy : OATLY barista

Napříč školními léty

4. října 2013 v 17:58 | Hanyuu-hime |  Na nějaké určité téma
Základní škola, střední škola, jazyková škola, vysoká škola... co bude dál?
V tuto chvíli stojím na prahu vysoké, co všechno mě v životě ještě čeká? Netuším. Co přijde, to přijde a nikdo to neovlivní, ačkoli bude hodně záležet na mých budoucích rozhodnutích. Ale není už to i tak předem rozhodnuto? Kdo ví, jak to vlastně ve skutečnosti je.

Ale to, co bylo, všechna ta léta, která jsem už prožila, to nikdo nezmění. Jsou to dlouhé roky, během nichž jsem prošla mnohým. Proč si je tedy nepřipomenout?

Co přesně znamená pro prvňáka nástup do školy je hodně těžké říct. Děti, co jsou zvyklé chodit do školky, to asi berou odlišněji než takové, které nikdy nic podobného nezažily. Navíc děcka se teď hodně změnila a liší se od nás - ať už je to třeba jen to, že jako šestileté dítě jsem brala už jen deváťáky jako hrozné dospělce a nedovolila bych si na ně ani promluvit. Zatímco dnešní písklata v první třídě jsou často tak drzá, až by zasloužila jednu prásknout.
Nemůžu tedy říct, jak to vnímá takový prvňák dnes, ale pro mě byl nástup do školy něčím jedinečným. Školku jsem nikdy nepoznala, ale ne, že by mi to nějak chybělo. Na svou první třídu jsem se ale neskutečně těšila.

Když mě mamka vzala do města, abych si vybrala svou školní tašku, bylo mi jasné, že nástup do první třídy se už blíží. Byla to růžovo-fialová aktovka s dvěma králíčky a nejspíš bych byla schopná někde najít i nějakou tu fotku, kde by byla vidět. Dny byly najednou dlouhé a všechno se točilo už jen kolem toho, kdy konečně půjdu do školy.
Kdybych jen věděla, do víru čeho se to chystám takto vrhnout po hlavě, určitě bych si více užila poslední dny jako předškolák bez povinností.

Ale čas se nikdy nezastaví, tudíž mě v roce 1999 čekal onen vytoužený nástup na základní školu.
Jak už je zvykem, při zahájení obě třídy prvňáčků dostaly kytky od žáků devátých tříd - já jich měla trochu víc a holčička vedle žádnou, tudíž nás musela paní učitelka podělit.
Tehdy by se ještě dalo říct, že náš třídní kolektiv neměl žádnou výraznou chybu. Všichni se bavili se všemi, nikdo zatím neměl nic proti nikomu, akorát se děvčata stále hádala, čí nejlepší kamarádka jsem. Dále se do mě zamiloval spolužák, který to, jako většina malých kluků, dával najevo dost krutou formou... Až se nakonec při sezení v ředitelně přiznal, že mě má vlastně rád :D

Devět let uteklo jako voda, ačkoli se v průběhu zdálo, že to nikdy neskončí. Náš třídní kolektiv se jaksi držel tak po dobu toho prvního stupně. V páté sloučily oba naše ročníky dohromady a vznikl tak hrozný chaos.
Znáte takovou tu nesnášenlivost mezi třídami na základce. 'Áčáci' nesnáší 'Béčáky' a naopak... Jenže když tyto dvě smečky sloučíte do jedné, nevěstí to nikdy nic dobrého.

V té době k nám přibyly ještě jakési nové existence, ze kterých si doopravdy pamatuji tak jednu, která po roce zase odešla pryč. Po určitý čas byla mou kamarádkou, později jsem se chytla party, které nevyhovovala její podivnost, tak jsme šli všichni proti ní. Nebylo to hezké, ale zkrátka už to tak bylo a já to zpět asi těžko vrátím... Mimo to všechno, panovala tam stále ta určitá nechuť 5.A a 5.B, ze které byla najednou jen jedna jediná pátá třída a byl to prostě jeden velký zmatek. Ten ročník bych hodnotila asi jako úplně nejhorší z celé základky... Bylo tam na mě už prostě moc lidí.
Ta hrůza, která měla za úkol spojit nás v jednu třídu, nevydržela moc dlouho. Jako šesťáci už jsme opět začínali jako A a B a do devátých tříd došli po staru, nenávidějíc tu druhou třídu, jako tomu bylo před nástupem do třídy páté.
Na druhém stupni byl náš kolektiv stále horší a horší. Z holek se stávaly pubertální slípky, které pomlouvaly jedna druhou... kluci vlastně byli stále ti samí, které jsem celé ty roky znala, jen o něco starší a občas dělali kraviny, u kterých je div, že nepřišli o život. Ačkoli, to oni dělali vždycky.
Je to hrozně zvláštní, že jak dospíváme, z holek se stávají pomluvačné, nepřející kozy, zatímco pánové se zas až tak výrazně nemění a to potrhlé děcko v nich zůstává hodně dlouho... možná už napořád.
Moje procházení si pubertou se tedy od mnohých lišilo. V porovnání s nimi to bylo, jako bych si ničím takovým neprošla, ale mou největší chybou bylo nejspíš to, že jsem se nechávala ovlivnit okolím. Ne, že bych se snad chytala jedné špatné party za druhou, spíš jsem si hodně dělala z toho, co si o mně ostatní myslí a trvalo mi ještě hodně dlouho, než jsem se tohoto přístupu zbavila.
Koncem osmé třídy šly dolů moje šíleně dlouhé vlasy, protože jsem si z úst mnoha děvčat vyslechla, jak je to dětské... Když se na to podívám zpětně, hrozně mě to mrzí. Dlouhé vlasy mám sice zpět, ale už nejsou takové, jaké byly a i navzdory tomu, že se k délce, kterou kdysi měly, přibližují stále víc, mrzí mě to, jako máloco. Zároveň mě tak napadá, jestli něco z toho nakonec nebylo jen o závisti (nemyslím si, že každý kdo vyjádří nesouhlas s něčím hned závidí, to určitě ne), protože si později každá druhá porovnávala, o kolik jí její háro zase povyrostlo a bědovala nad tím, jak je to málo.

Nu, došla jsem až do deváté třídy... Nedalo se sice mluvit, že ve společnosti obzvlášť kamarádské, ale zvládla jsem to. Byla jsem ráda, že jsem odtamtud vypadla a bavit se s mými bývalými spolužáky nemám dále zájem, i když jsem se tam s některými z nich vlastně docela normálně bavila. Byli to jen známí, nic víc.
Jak nám naši rodiče vždycky říkali, když jsme si na základce na něco stěžovali... Ono to zas tak hrozné nebylo a kdybych měla vybrat, na jakou ze škol se vracet, byla by to raději základka než střední, kterou jsem protrpěla.
Byla to čtyřletá muka, na jejichž konci, po protrpění tří dlouhých let, přemýšlela jsem dost vážně o tom, že se sbalím a půjdu o školu dál. Byly tam světlé chvilky, kdy jsem si myslela, že jsem opravdu našla přátele... neříkám, že po straně třídního kolektivu to bylo jen peklo, ale s drtivou většinou lidí jsem si prostě do noty nepadla. A proto, jaká jsem, že jsem pro lidi prostě divná už kvůli mým zájmům, měla jsem to denně na talíři.
V tom všem se našlo pár lidí, se kterými jsem trávila volné chvíle a musím říct, že to bylo fajn, ne, že ne... ale to taky nevydrželo moc dlouho.
Nehledě na to, obor, který jsem studovala, byl spíš taková nouzovka. Na konci základky jsem nevěděla, kam jít, tak jsem se vrhla do prvního, co se nabízelo a nebylo daleko.

Nesnáším ekonomiku, nesnáším účetnictví, právo, management, daňovou evidenci a jiné pekelné předměty. Aspoň něco mi tyhle čtyři roky daly. Získala jsem takovou zkušenost, kterou už bych nerada někdy opakovala. Na vlastní kůži jsem si zkusila, jaké to je, když děláte něco, co vás nebaví, otravuje, vůbec vám to nic neříká... a ještě k tomu jste ve třídě, která se z 90% skládá ze zabedněných kreténů. Jak jsem konstatovala už u vyprávění o páté třídě ze základky, i tady na mě bylo prostě moc lidí a s takovým počtem mudlů já nejsem schopna vyjít a být s nimi zavřená v jedné místnosti každý den, to jsou pro mě hotová muka.
Strávila jsem 13 let v naprosto debilních školách, abych nakonec zakotvila v jedné, kde si užiju jeden fajn rok. Debilní to poměr let, co? (Sice je to fotka ze začátku tohohle roku, ale takový tlustý válec už díky všem bohům nejsem :D)
Studium na jazykovce přišlo úplně náhle. Po zvorané maturitě byl problém, co se mnou dál. Když jsem si tedy v září už úspěšně to pekelné účetnictví dodělala, nastoupila jsem na pomaturitní studium angličtiny, kde nás studovalo pouze 7. Dvě naše učitelky nebyly věkově moc daleko od nás (jedna z nich je i na fotce nahoře... a je to přesně ta maličká, co vypadá mladší než my :D) a celé studium bylo neuvěřitelně fajn.

Neříkám, že jsme se všichni bezmezně milovali. Byl tam náš vlastní společenský vyvrhel, kterého neměl rád vůbec nikdo, ale on si myslel, že jsme jeho kamarádi... a celkově je tam většinu neberu jako přátele. Nemám problém s tím, když je někde potkám, popovídat si s nimi nebo tak.
Za tento rok jsem ve škole potkala jednu z mých opravdových kamarádek. Stejně ujetou fanynku jako jsem já... mou drahou Starkovou (Ačkoli v posledních pár dnech si začala vyskakovat a montovat do jednoho fandomu ještě fandom další... a prohlašovala, že vlastně není Stark, ale Winchester... spouštěčem tohohle vzdoru byl jeden fanart, který kdesi našla :D), se kterou se bavím i po skončení školního roku a bavit i nadále budu. Díky ní jsem zjistila, jaké to je, mít ve škole opravdové přátele a tohle shledání svým způsobem úplně změnilo rok 2012, který se začal tak debilně a vypadalo to, že tak i skončí. Jeho konec byl však úžasný a řekla bych, že tahle osoba mě svým způsobem zachránila.

V průběhu toho posledního školního roku jsem se hodně změnila. Možná to bylo následkem toho, že jsem konečně potkala stejného retarda, jako jsem já sama, a přestala jsem se bát dát najevo, jaká jsem, protože jsem v tom najednou nebyla úplně sama. A když už se začal někdo bavit na tom, že anime je údajně jen pohádka nebo kreslené porno, nebo že Harry Potter je pro děti, nesnášela jsem to sama a ve více lidech se držka ostatním zavírá prostě lépe.
...
Každá ze škol, kde jsem byla, mě něco naučila. Z pár momentů jsem si odnesla rány, po kterých mi zůstanou jizvy už napořád, ale nemohu si jen stěžovat, ani já nebyla jen milé zlatíčko, které nikomu neubližovalo. Bylo období, kdy jsem byla svinský hajzl, takže se mi tohle všechno nejspíš pak postupně vracelo. Ale ať už tomu bylo jakkoli, je to součást mého života, tohle všechno, co mě provázelo, ovlivňovalo mou osobnost a měnilo mě, ač jsem si to v ten daný moment třeba vůbec neuvědomovala.
Nakonec vlastně ani nelituju toho, že výběr mé střední byla ohromná chyba, protože i ty chyby mají na člověka vliv a možná i větší než když ta daná osoba dělá jen dobrá rozhodnutí.

Kdyby to všechno bylo jinak, třeba by tu teď neseděla přesně ta Hanyuu, co je tu teď. Ono je jednoduché nade vším, co nám v minulosti zrovna nevyhovovalo, jen kňourat. Ale být vděčný za to, co se událo, to už je těžší a někomu trvá dlouho, než do tohoto stadia dojde... Někomu se to nepodaří nikdy.
Zrovna teď mám pocit, že jsem se dostala ke studiu toho, co mě opravdu baví a naplňuje. Ano, mám za sebou jen debilní týden, tak nemám co kecat, ale takové věci intuitivně prostě poznáte. A stejně tak mohu říct, že jsem vděčná za všechno, co se mi v průběhu školních let událo, protože mě to formovalo a dostalo tam, kde teď jsem.

Sice mě hrozně děsí, že jen stárnu a stárnu, ale tak už to, bohužel, je a nikdy s tím ještě nikdo nic neudělal. Napsat nějaký článek, který by dopodrobna obsahoval všechno, co bych chtěla napsat, to by zabralo asi hoodně času a hlavně místa. Už tohle je neskutečně dlouhý článek, takže to nechci ještě víc prodlužovat.
To byl tedy takový průlet mými školními léty... Jak jste to měli vy?
 


Komentáře

1 tajja | Web | 4. října 2013 v 18:47

Nad svým hrozným životem budu kňourat až toho budu mít za sebou tolik, co ty. Já mám splněnou zatím jen tu první část, základku, a nyní se po hlavě vrhám do kapitoly střední školy. Vážně by mě zajímalo, kde budu v tvém věku. Na vysoké, pod mostem, nebo snad dokonce čmuchat fialky zespoda... :-D

2 Rebels | 4. října 2013 v 19:07

fakt hustej článek :)

3 Kňuč | Web | 4. října 2013 v 20:13

Moc hezky napsaný článek :) Měla jsem to dost podobné jako ty - vždycky jsem byla ta "divná", co pořád sedí v koutku a čte nebo si něco píše. Jenže já jsem si ve škole s nikým nikdy neměla moc co říct. O základce vůbec nemluvím, z těch let mám také několik šrámů, které už nezmizí. Střední byla o něco lepší a celkem mě bavila, i když to byl obor k ničemu. Dál jsem studovat nešla, ne proto, že bych na to byla blbá, ale zkrátka jsem nechtěla. Musela bych dojíždět nebo bydlet někde daleko a to bych nezvládala hlavně nervově. Šla jsem radši pracovat, abych měla dost času a taky peníze na své dva oře, a jsem tak spokojená.
A i když jsem si užila většinou jen posměch a urážky, jsem ráda, že jsem se nenechala strhnout a zůstala jsem taková, jaká jsem. To považuju za jeden z mých největších životních úspěchů :-)

4 aves passeri | E-mail | Web | 5. října 2013 v 8:38

Tak já už mám vejšku za sebou (tedy magistra, na doktorandském jsem, ale nejspíš to nedokončím; není čas) a můžu říct, že když jsem tam nastupovala, neměla jsem ani tušení, kde nakonec skončím :-) I když jsem šla dělat něco, co mě bavilo (angličtina mě baví pořád) a kde jsem nakonec taky našla partu spřízněných duší (konečně), tak jsem nakonec skončila přes různé peripetie na religionistice :-) A když tak čtu tvůj popis toho, jak to bylo na základce a střední, tak si říkám, proč já vlastně bloud na ty školy vždycky tak nadávala?? Nikdy to vlastně nebylo tak strašné. I když jsem do kolektivu vůbec nezapadala, tak jsem tam zas nenacházela nikoho, kdo by stál proti mě, nebo komu bych nějak ublížila. (tedy aspoň o tom nevím) Nějak mě vždycky respektovali... no, co jiného mohli dělat, když jsem jim radila, jak na běžícím pásu :-))))) Asi ta moje nechuť je dána spíš tím, že jsem zapadnout chtěla a tím snažením jsem trochu zapomněla na to, kdo jsem, a to jsem jim měla za zlé. Ale to nebyli oni, kdo by mě k něčemu nutil, že? :-) A hlavně to bylo dáno tím, že celý ty školní roky, i když jsem studijní typ jak blázen, považuju za ztracené. Nějak mi ta škola nikdy (hlavně základka a střední) nedala to, co jsem si představovala....

5 Smithk135 | E-mail | Web | 22. června 2014 v 23:07

with people like one to grant visibly all of that numerous populaces would am inflicted with sold for electronic ebook to create selected jumps in favor of their unique terminate, mainly right away edckcbfkefcdaada

6 female_viagra | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 2:20

It's a mammoth playground built of mountains, hills, lakes,

7 cialis_online | E-mail | Web | 6. listopadu 2015 v 15:38

Appreciating the time and energy you put into your blog and in depth information you provide. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed information. Excellent read! I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.

8 tadalafil | E-mail | Web | 8. listopadu 2015 v 14:52

Some genuinely prize content on this internet site, bookmarked.

9 viagra_online | E-mail | Web | 1. června 2016 v 15:33

Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back later. All the best

10 viagra | E-mail | Web | 2. června 2016 v 8:30

Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. Im going to watch out for brussels. Ill be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

11 viagra | E-mail | Web | 16. června 2016 v 13:22

Purchase Generic Bactrim 800mg Without Prescription in Arlington

12 cialis_pills | E-mail | Web | 16. června 2016 v 18:43

Once I initially commented I clicked the Notify me when new feedback are added checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any way you possibly can remove me from that service? Thanks!

13 viagra | E-mail | Web | 17. června 2016 v 0:50

There are some interesting closing dates on this article however

14 cialis_sale | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 1:18

you are in reality a good webmaster. The site loading pace is incredible. It kind of feels that you're doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a great process on this matter!

15 viagra | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 16:03

requirements. Recognitions pro suggestion like operative, balanced, explanatory as well as moreover exuberance thinkings about this issue to Gloria.

16 sildenafil_online | E-mail | Web | 8. srpna 2016 v 17:18

Woah! I'm really loving the templatetheme of this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that perfect balance between usability and visual appeal. I must say you have done a great job with this. In addition, the blog loads super quick for me on Firefox. Excellent Blog!

17 Smithe472 | E-mail | Web | 12. srpna 2016 v 8:15

I really like your writing style, fantastic information, thanks for putting up  gdkffkdfedfkgcde

18 cialis | E-mail | Web | 4. října 2016 v 9:13

Hello. excellent job. I did not expect this. This is a great story. Thanks!

19 buy_viagra | E-mail | Web | 19. října 2016 v 11:12

Hey very cool blog!! Guy.. Beautiful.. Wonderful.. I will bookmark your website and take the feeds additionallyKI am satisfied to search out numerous useful information right here in the publish, we want develop more techniques on this regard, thank you for sharing

20 cialis_online | E-mail | Web | 21. října 2016 v 0:13

what are some really good and popular websites for blogging? ?? .

21 buy_cialis | E-mail | Web | 22. října 2016 v 7:08

You're so interesting! I don't think I have read anything like this before. So wonderful to discover somebody with some unique thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

22 generic_cialis | E-mail | Web | 24. října 2016 v 22:05

I do accept as true with all of the concepts you have offered in your post. They're really convincing and will definitely work. Still, the posts are very brief for beginners. May you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

23 uk | E-mail | Web | 25. října 2016 v 13:11

Wow! This could be one particular of the most useful blogs We've ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I'm also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

24 online | E-mail | Web | 27. října 2016 v 16:49

Hello to every one, its truly a fastidious for me to visit this site, it contains helpful Information.

25 cialis_online | E-mail | Web | 28. října 2016 v 20:49

What is the website that means it is easy to understand podcasts and blog sites? I don't get an iPod, does that make any difference? .

26 cialis | E-mail | Web | 31. října 2016 v 20:46

What sites and blogs perform searching district interact most on?

27 without | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 6:04

Immigration ...the time to read or check out the content or sites we have linked to below the...

28 cheap_cialis | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 15:59

I like this post, enjoyed this one regards for posting. He removes the greatest ornament of friendship, who takes away from it respect. by Cicero.

29 order_ciais | E-mail | Web | 4. listopadu 2016 v 18:17

if making snowfall leaps Hermes purses And totes operating 3ounce throwaway duplicate Hermes cups of coffee or even a conforms icle, pour the juices a mixture on the road to these kind of people until it is they have been perfect possessions wall plug ecommerce better than nearly full.

30 cialis | E-mail | Web | 7. listopadu 2016 v 17:12

I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You've made my day! Thanks again!

31 cialis_online | E-mail | Web | 9. listopadu 2016 v 2:57

I like what you guys are up too. This kind of clever work and exposure!

32 cialis | E-mail | Web | 9. listopadu 2016 v 8:34

I just like the helpful information you provide on your articles. I will bookmark your blog and test once more here frequently. I'm moderately certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

33 cialis | E-mail | Web | 9. listopadu 2016 v 14:52

Thank you for your blog article. Great.

34 cialis | E-mail | Web | 9. listopadu 2016 v 20:22

Very informative post.Really thank you! Awesome.

35 cialis | E-mail | Web | 10. listopadu 2016 v 2:52

Hi, everything is going well here and ofcourse every one is sharing information, that's really fine, keep up writing.

36 buy_cialis | E-mail | Web | 11. listopadu 2016 v 11:43

I will immediately grab your rss feed as I can not find your email subscription link or enewsletter service. Do you've any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

37 order_cialis | E-mail | Web | 15. listopadu 2016 v 12:50

Your goal is to breed all the different dragons

38 for | E-mail | Web | 16. listopadu 2016 v 17:32

Just wanna remark on couple of general issues, The web site style is perfect, the subject matter is rattling excellent

39 cheap_cialis | E-mail | Web | 18. listopadu 2016 v 22:16

Admiring the hard work you put into your site and detailed information you offer. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed material. Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.

40 generic_cialis | E-mail | Web | 21. listopadu 2016 v 23:27

Im genuinely enjoying the style and layout of one's website. Its a very uncomplicated on the eyes which makes it a great deal much more enjoyable for me to come here and pay a visit to far more typically. Did you hire out a designer to make your theme? Excellent perform!

41 online | E-mail | Web | 23. listopadu 2016 v 13:58

I've long suggested that people seeking to gett a good understanding of this speciific topic spread their research acrooss many blogs

42 cheap_viagra | E-mail | Web | 29. listopadu 2016 v 13:23

This kind of game gives a real experience of building a

43 cheap_viagra | E-mail | Web | 30. listopadu 2016 v 17:03

At this time it seems like Movable Type is the best blogging platform available right now. from what I've read Is that what you are using on your blog?

44 for | E-mail | Web | 15. prosince 2016 v 11:00

Wow! This could be one particular of the most useful blogs We've ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I'm also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

45 for | E-mail | Web | 15. prosince 2016 v 18:52

You have brought up a very good   details ,  thankyou  for the post.

46 without | E-mail | Web | 19. prosince 2016 v 19:30

Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and web and this is really annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this website, I'll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

47 purchase_viagra | E-mail | Web | 29. prosince 2016 v 9:08

Someone necessarily help to make seriously articles I'd state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the research you made to create this particular publish extraordinary. Fantastic process!

48 sicklRP | E-mail | Web | 9. ledna 2017 v 19:52

Thanks with regard to furnishing these sort of superb information.

49 cialis_onlineNM | E-mail | Web | 16. ledna 2017 v 0:22

Thanks, this website is extremely beneficial.

50 generic_cialisNM | E-mail | Web | 16. ledna 2017 v 0:35

Incredibly user pleasant site. Great info readily available on couple of clicks.

51 cialis | E-mail | Web | 16. ledna 2017 v 16:42

Immigration Lawyers ...the time to read or pay a visit to the content or internet sites we have linked to below the...

52 online | E-mail | Web | 17. ledna 2017 v 11:30

Dead written subject material, Really enjoyed studying.

53 viagra | E-mail | Web | 19. ledna 2017 v 0:15

Enjoyed  examining  this, very good stuff,  thankyou . While thou livest keep a good tongue in thy head. by William Shakespeare.

54 generic_cialisNM | E-mail | Web | 19. ledna 2017 v 16:47

Simply just wished to stress Now i am pleased I happened upon your website page!

55 cheapcialisNM | E-mail | Web | 19. ledna 2017 v 17:25

Great looking website. Assume you did a great deal of your very own html coding.

56 cialis_pillsNM | E-mail | Web | 19. ledna 2017 v 17:37

Love the website-- really individual friendly and whole lots to see!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama