Železný král

23. května 2014 v 16:08 | Hanyuu-hime |  Knižní recenze
Kdyby existoval svět pohádkových bytostí...První kniha tetralogie, z níž u nás vyšly pouze dva první díly, s názvem Železný král, je dílem americké autorky, která je známa především díky této sérii. Ta patří mezi young adult, tedy čtení pro mládež. Její hrdinkou je šestnáctiletá Meghan, žijící se svou matkou, nevlastním bratrem a otčímem ne příliš spokojený život. Peněz moc není a kamarádů ve škole stejně tak. Jejím jediným přítelem je Robbie, kluk, který je jí za každé příležitosti vždy nablízku. Otčím ji víceméně ignoruje, její mladší bratr si neustále vymýšlí různé šatníkové příšery a ona je ta, která mu musí vysvětlovat, že žádné nejsou.
O to těžší pro Meghan bude, když zjistí, že příšery opravdu existují, a co hůř, unesly jejího bratra a na jeho místo dosadili podvržence, který ohrožuje celou jejich rodinu. Jako by toho nebylo málo, ani její kamarád není obyčejný člověk, ale pochází z Férie, kouzelné země, kde drží Meghanina bratra.
Společně se vydávají na jeho záchranu a cestou střetávají mnohá nebezpečí. Meghan objevuje svůj původ, který, jak se dozvídá, je lidský pouze z poloviny a setkává se s ne příliš důvěryhodným zimním princem Ashem...

...
Bude nejlepší si přiznat, že Železný král nemá zrovna moc co originálního nabídnout. Hlavní hrdinka je postava, která se objevila v množství dalších knih, akorát s různými obměnami ve jméně, věku, původu, poslání... Důležité ale je, že nějaké to poslání bylo a i když se její původ zdál obyčejný, nakonec tak úplně obyčejná nikdy nebyla a ukázala se mnohem víc potřebná, než si celý život myslela.
Těžko však říct, jestli je to celé špatně. Možná totiž není. Young Adult je samostatné odvětví, které na tomto základu stojí, proto není na místě shazovat Meghan jako špatný literární charakter. Ve svém žánru jím totiž vůbec není, ba naopak, je úplně klasickým charakterem, který vlastně od těchto knih očekáváme. A pokud ne, je to stejné, jako byste od romantického díla očekávali, že nebude romantické.
Zbrklá, naivní, místy trochu přihlouplá Meghan nám převypráví svůj příběh o tom, jak jí zmizel otec a po čase ho nahradil jiný, už ne tak moc se starající otčím. Jak se trápila spolužáky a vedle sebe měla pouze jednoho kamaráda a jak moc si přišla zbytečná. To všechno se ale ukáže jako nejmenší problém, když odhalí existenci světa Kdesikdys a vydá se vstříc všem jeho nástrahám. Následně se z nezajímavé holky stává někdo, kdo je důležitý a něčím výjimečný. Její osud pro nás není ničím tajemným... většina věcí je celkem předvídatelná, to ale překvapivě ani neruší chuť ke čtení.

Jednoduchost a možnost si u četby odpočinout je dalším znakem young adult literatury, což ji dělá atraktivní pro mnoho i starších čtenářů. Po této stránce pravděpodobně nikoho neurazí, ale třeba ani výrazně nenadchne.

Svět, ve kterém se postavy většinu děje nacházejí, tedy Kdesikdys, je takovou verzí všeho možného... Země nezemě, Fantázie,... Vystupují zde postavy známé odjinud. Např. Oberon, Titanie, Královna Mab, ale i pohádkové bytosti a strašidla ze světového folkloru.
Vymýšlení vlastního světa a jeho obyvatel tedy autorka moc nedala, ale ani to nevidím jako negativní aspekt. Spíš bych ocenila schopnost zakomponovat si části bájí a mytologie do vlastní knihy, aby vše dávalo smysl a nikde tak zvaně nedrhlo. Kniha je navíc doplněna o poznámky pod čarou, které vysvětlují každou bytost, která by mohla být čtenářům neznámá a může tak i maličko rozšířit povědomí o tom, jak je to jinde s pohádkovými bytostmi.

Jednotlivé charaktery jsou opět úplně klasické prototypy. Hlavní hrdinka, která je něčím výjimečná. Pár klaďasů, ze kterých jejich dobrota přímo sálá, na druhé straně taky pár záporáků, kteří smrdí už z dálky, a hlavně nesmí chybět ten nejhrozivější, to největší zlo, proti kterému jsou vlastně všichni - ať už ti hodní, či ti zlí. Dále klaďasové, kteří jsou ale občas tak krutí, až o jejich dobrotě pochybujete a záporáci, co mají někdy tak rozumná rozhodnutí, až to vypadá, že přešli na dobrou stranu... a nakonec tu máme toho jednoho, který je špatný, ale uvnitř je určitě citlivý a má ke své neustále kamenné tváři nějaký důvod.

S hlavní linií příběhu se tedy objevuje i určitá dávka romance, jenže ta nechybí v žádné podobně zaměřené knize. Ve zkratce by se to dalo popsat tak, že on, za každých okolností dobrý a správný, miluje ji, ale ona miluje toho dalšího, co je tak trochu prevít a ona to ví, jenže stále věří, že takový není skutečně.
Hloupé, ale kdo by to neočekával?
Dobré na tom všem však je, že tahle stránka rozhodně nepřevažuje nad ostatními a je spíš takovým pozadím, doplňkem, který nepohlcuje celou hlavní dějovou linii a nepůsobí jako zbytečně přeslazená blbost.

Ve výsledku je Železný král vlastně moc pěkná, milá knížka, která rozhodně neurazí a zpříjemní volné chvíle. Její čtení ubíhá celkem rychle. Především proto, že děj rozhodně není nudný, a i navzdory jeho předvídatelnosti, se ubírá poměrně rychlým tempem kupředu.
Nejspíš nebudete uchváceni, protože se rozhodně nejedná o naprostý vrchol, a to ani mezi literaturou pro mládež, ale pro příjemné čtení k odpočinku je to určitě to pravé.

Autorka: Julie Kagawa
Název: Železný král (The Iron King)
Série: Železná víla (The Iron Fey) | 1
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání originálu: 2010
Rok vydání v ČR: 2012
Vazba: Vázaná s přebalem
Počet stran: 368

 


Komentáře

1 Melindaaaa | E-mail | Web | 24. května 2014 v 9:13 | Reagovat

Tak teď jsi mi udělala radost, protože jsem si Železného krále koupila někdy před dvěma měsíci a na Světě knihy jsem si naivně koupila i Železnou dceru, jako že se mi to přece určitě bude líbit :) Tak jestli je to aspoň tak dobré, jak popisuješ, tak jsem spokojená :)

2 ella,ellaveci | E-mail | Web | 24. května 2014 v 23:32 | Reagovat

Skvělá recenze!
Knihu jsem četla asi před rokem,takže si ji už moc nepamatuji, ale rozhodně máš pravdu s tím, že se čte rychle :D
Zajímalo by mne, jestli vydají další díly.
PS: Krásný blog :)

3 Lúthien | Web | 28. května 2014 v 10:45 | Reagovat

Hmm, tak tohle by mě asi nebavilo. Ten námět mi opravdu nepřijde moc originální. Možná proto, že už jsem na young adult trochu přerostlá :D

4 Taure | E-mail | Web | 28. května 2014 v 20:15 | Reagovat

Tahle knížka taky čeká u mě v knihovně na přečtení :-).

Hanyuu, co takhle nafotit a udělat článek na Tvoji kouzelnou knihovničku? :-P Hádám, že se zase pěkně rozrostla :-)

5 Hanyuu | Web | 29. května 2014 v 21:33 | Reagovat

[4]: O prázdninách se na to chystám :)

[3]: To úplně chápu. Mně tohle ještě celkem baví, ale je to vážně o tom, co kdo rád... Mně se to líbí hlavně proto, že se to čte fakt rychle a odpočinu si u toho, zapomenu na plno věcí a můžu s hlavní hrdinkou v pubertálním věku řešit nějaký fantastický blbosti. :D

[2]: Pochybuju... ten druhý ještě je, ale vzhledem k tomu, že jsou ve výprodejích, asi by to pro nakladatelství už nemělo smysl. :-D

[1]: Tak snad se ti to bude líbit. :)

6 CoreyCic | E-mail | Web | 18. března 2018 v 20:49 | Reagovat

Nicely put. Regards.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama