Wolf Creek 2

20. června 2014 v 12:33 | Hanyuu-hime |  Filmové recenze
"Nejrychlejší cesta k srdci chlapa vede přes hrudník." aneb exploitation v celé své... kráse?
Je to už pár let, snad osm nebo devět, co nám Greg McLean představil naprosto průměrný film, kde tekla krev a hlavní psychouš se vyžíval v příšerných praktikách, ale jinak diváku v hlavě Wolf Creek moc neulpěl. Přijít tedy s pokračováním mi nejdříve připadalo jako šlápnutí vedle a čekala jsem jen další zneužívání holek, které by nakonec nemělo moc hlavu ani patu.
Zmýlila jsem se a nakonec je právě Wolf Creek 2 filmem, který by určitě ve svém žánru měl mít úctyhodné místo, stejně jako legendární Stopař nebo Texaský masakr, ze kterých nejspíš místy i čerpal inspiraci, avšak nevykrádal.
Stejně jako u předchozího dílu je příběh sestaven tak, aby působil, že je založen na skutečných událostech, avšak je nutné si položit otázku: Kdo něčemu takovému ještě věří? I tak si myslím, že úvodní seznámení se situací i nakonec závěr, přidává na autentičnosti a příběh lehce pozvedá, ačkoli divák by měl stále zůstat pevně na zemi a ne hned filmařům skákat na lep.

Začínáme klasickým způsobem. Mladý pár se vydá za dobrodružstvím do Austrálie, kde cestuje převážně stopem a když nikoho nezastaví, postaví stan a zkusí štěstí další den. Cestu jim ale zkříží již z prvního filmu známý Mick Taylor, vyžívající se v neuvěřitelně sadistických praktikách a hon kočky na myš může začít.

V celém svém průběhu si film udržuje výborné tempo, dokonce ani rozjezd není moc zdlouhavý, jako tomu bylo právě u prvního filmu a veškeré honičky psychopata a jeho vyhlídlé oběti nabízí pořádnou dávku napětí. Ačkoli tedy teče krev a záběry často nepatří zrovna mezi ty nejchutnější, nejedná se o špatný film. Řekla bych, že právě naopak. Wolf Creek 2 dělá čest svému žánru, který je často příšerně prasen americkou filmovou produkcí, z níž vychází špatné filmy s ještě horšími herci. Příběh a pořádná dějová linie se těžko hledá ve všech těchto snímcích, spokojit se mnohdy musíme jen s tím, že to někdo prostě nemá v hlavě v pořádku a doplácí na to nevinní lidé, ale ani na to si nelze stěžovat. Tento počin totiž brnká na tu správnou strunu, přičemž obrovský podíl na tom jistě má herecké obsazení, které opravdu stojí za to. Stejně jako John Jarratt výborně zvládá roli australského, sadisticky smýšlejícího vidláka, který si u svých hrůzných činů je schopen ještě prozpěvovat, či házet jednu hlášku rádoby k popukání za druhou, tak se i Ryan Corr naprosto na jedničku chopil role Brita, jehož dobrota ho dostane do příšerné situace. Výkony obou hlavních aktérů jsou lehko uvěřitelné a jednoduše prostě parádní.

V rámci svého žánru se tedy jedná o opravdu povedený kousek, kterého jsme se tu už dlouho nedočkali. Nejde ani tak o to, že uvidíte pár uřezaných končetin a kdo ví jakých částí těla, ale o psychický teror mířený na postavy, který právě tento film vykresluje perfektně a na který je často zapomínáno pod snahou urvat co nejvíc hlav a nohou.
Konec mně samotné přišel trochu uspěchaný. Asi jako by si najednou všichni řekli: "Tak a teď už je to moc dlouhý, musíme to nějak ukončit."
V celku mě to ale celkem mile překvapilo... Je-li tedy možné, aby se u takového filmu dal použít výraz "milé přakvepní".

A co říct na závěr? Snad jen... Asi raději nikomu nikdy nezastavuje, tím spíš člověku v nouzi. :D
Název: Wolf Creek 2
Rok: 2014
Země: Austrálie
Délka: 106 min.
Režie: Greg McLean

Zdroj obrázku: csfd.cz

 


Komentáře

1 Trinity Estridge | Web | 20. června 2014 v 14:12 | Reagovat

Tenhle film jsem poměrně nedávno taky viděla a musím říct, že byl dost dobrý. Jinak na horory moc nekoukám (dost mi je znechutila americká verze Kruhu, která byla prostě příšerná), ale tohle bylo... wow.

2 Rodaw | Web | 21. června 2014 v 10:47 | Reagovat

Wow ten film má 106 minut? Jééj :D Myslela jsem, že je kratší :)
Každopádně mně se jednička líbila a když jsem se dozvěděla, že bude i dvojka, wow.. Musíme se na ní podívat s mamkou co nejdřív :)

3 Luci Lestrange | E-mail | Web | 21. června 2014 v 19:56 | Reagovat

Měla bych se možná podívat i na tu jedničku... někdy. :DD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: