Štěně k Vánocům

13. září 2014 v 21:30 | Hanyuu-hime |  Knižní recenze
Kniha o životě a lásce ke psům...


Megan a Ian se k výchově asistenčních psů dostali pouze díky tomu, že nemohou mít děti. Ačkoli se stále nevzdávají a snaží se podstoupit prakticky cokoli, aby společně mohli dítě vychovávat, a neztrácí i poslední špetku naděje, rozhodli se zatím svou lásku směřovat k malému psímu uzlíčku, jménem Emma.
Než se setkali s Emmou, maličkou fenkou labradora, neměli předtím žádného psa. Ani Emma u nich ale nemůže zůstat věčně. Patří totiž sdružení Helper Dogs, které poskytuje asistenční psi postiženým lidem. K jejich výchově však potřebují dobrovolníky, kteří štěně nejdříve vychovávají prvního půl roku a naučí ho všechny základní věci, které by měl do začátku pes, aspirující na asistenčního, umět. Poté, až štěně složí zkoušky, jde do dalšího výcviku, který už ale bude podstupovat u úplně jiných lidí. Megan a Ian se do tohoto poslání tedy dali s tím, že budou mít štěňátko, kterému dají veškerou svou lásku, jenž mu mohou dát, ale po půl roce se s ním budou muset rozloučit...

Štěně k Vánocům je takovou knihou ze života o různých radostech a strastech, které pořádně okoření přítomnost několika psích chlupáčů. Čte se vcelku lehce a jak je jistě zřejmé už jen z toho, o čem kniha je, dá se považovat za jakousi "holčičí" knížku pro dlouhé chvíle nebo pro zpříjemnění zimních večerů.

Ovšem, je docela nap ováženou, jestlis e o zpříjemňování opravdu dá mluvit, jelikož já první polovinu knihy proskřípala zuby. Hlavní postava, žena po čtyřicítce jménem megan, je totiž klasickou ukázkou ženské, která má v životě úplně prvního psa, a to jako náhradu za dítě. Nemám nic proti starání se o mazlíčky jako o vlastní děti a v tomto ohledu bych neřekla jediné slovo. Problém je ale v tom, že je vůči Emmě neuvěřitelně hysterická a vše strašně přehání.
Emma totiž byla nejkrásnější, nejchytřejší, nejnadanější a výjimečná. (Což je na jednu stranu v pořádku, všichni naši zvířecí drahoušci takoví z našeho pohledu prostě jsou... Jenže tady to bylo podané způsobem, který mi byl z nějakého důvodu nepříjemný.) Přitom byla úplně normální štěně, jakých jsou stovky, akorát Megan zkrátka neměla srovnání, protože jiné nikdy předtím nevlastnila.
Pokud se ale čtenář dokáže přenést přes to, že majitelka se chová jako blázen pouze z toho dvodu, že se snaží, co může a jen nechce udělat nic špatně, zároveň své štěně navíc vidí možná o trochu lepší, nž ve skutečnosti je... Jestliže dokážete překousnout toto, kniha se opravdu může stát odpočinkovou a příjemnou. Ta druhá polovina totiž taková už skutečně je.

Štěně k Vánocům je příběhem jednoho života, který naprosto změnila přítomnost čtyřnohého psího přítele. A jak i sama Megan nakonec přiznávala, ten život bez psa se najednou zdal ochuzený a jen se psem po boku vypadal, že je s ním nakládáno správně. Kniha je to tedy určitě milá a všem milovníkům psů a zvířat celkově jistě může zpříjemnit dlouhé chvíle.
I tak si ale myslím, že i v tomto žánru jsou knihy rozhodně lepší, než je právě tato, a podle mého se Štěně k Vánocům pohybuje zhruba kolem průměru. Nebýt tedy toho, že jsem v úvodu měla problémy s chováním hlavní postavy, dala bych i o půl ťapky více, takhle dávám opravdu jen ten průměr.

Název: Štěně k Vánocům (The puppy that came for Christmas)
Autorka: Megan Rix
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání v ČR: 2012
Rok vydání originálu: 2010
Vazba: vázaná s přebalem
Počet stran: 240

Pokud vás kniha zaujala, máte možnost si ji momentálně pořídit v Levných knihách za 29Kč
 


Komentáře

1 Cleo | Web | 13. září 2014 v 21:53 | Reagovat

Do Levných knih se musím jít kouknout, dlouho jsem tam nebyla. :/

2 :) | 14. září 2014 v 0:42 | Reagovat

Viděla jsem v Brně v Levných knihách steampunkovou sérií od Scotta Westerfelda ( Leviatan, Behemót, Goliáš). Každá stála myslím 60 Kč. U Dobrovského a jinde 300 a výš... No nekup to :-) Je to takový tip, myslím, že by se ti to mohlo líbit (ale člověk nikdy neví,že). :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: