Pythagorův zápisník (1)

29. listopadu 2014 v 15:44 | Hanyuu-hime |  Křečkův koutek
Dalo by se říct, že už od samého začátku kolem něj lidé jen nevěřícně vykřikovali a něčemu se divili. Stačilo jen položit ve zverimexu průhlednou přenosku k pokladně a slečna na druhé straně reagovala slovy: "Ježíši, to je ale koule!"
Ještě více zděšenou reakci však předvedla sestra, která vůbec netušila, že se k nám Pythagoras hodlá nastěhovat a objevila ho až ve chvíli, kdy už bydlel. Nevím, zda si to uvědomila, ale její řvaní "Hano, co tam je? Ty vole, co tam je?" na intenzitě snad ještě přidalo, když zahlédla, co obývá to místo plné hoblin. Nešlo však o naštvané řvaní, nýbrž o nepříčetné: "Ty vole, ten je krásnej, bože, ten je nádhernej" následované snad nekonečným a neustále se opakujícím "jééé" a žádostí o povolení pohlazení a pochování.
Už můžete vědět z minula, že poslední, co jsem si chtěla přinést domů, byla chemlonová koule, ale vesmír tomu asi chtěl jinak a nedovolil mi právě bez takové kuličky odejít. Už to prostě nešlo.

Pythagoras dostal na cestu do nového domova leták o křečku zlatém, vyrobený značkou Beaphar, pod kterou se vyrábí prémiové krmení XtraVital. Co se týče prémiových krmiv, stojím si za tím, že jednička je zkrátka Versele-laga, avšak nezpochybňuju tím kvalitu jiných značek. Zarazila mě ale jedna věc. Ten chytrý letáček, jenž by měl pomoci začínajícímu chovateli (a samozřejmě udělat reklamu a následně prodat již zmiňované krmivo) tvrdí, že doporučované rozměry klece nebo akvária jsou 30x40x25, přitom o pár řádků výš zmiňuje velikost křečka, která bývá až 18cm. To pak jednoho napadne otázka... Otočil by se v něčem takovým vůbec ten chudák za předpokladu, že tam má misku, domek, kolečko, napaječku? Asi těžko, že? Já sice zvolila akvárko namísto klece, ale chomáč vypadá spokojeně a řekla bych, že oproti životu se svými pěti bratry v o něco menším prostoru, tuto změnu určitě uvítal.


Původně to tam vypadalo trošku jinak. Pythagoras si přes druhou noc, strávenou v novém domově, přestavěl interiér k obrazu svému. Pod jeden přístřešek nacpal snad všechny hobliny, co byly na druhé straně. Následující den jsem je proto dosypávala, protože ničit mu jeho krásně zbudovanou noru rozhodně nebudu. Nešlo ale jen o hrabání hoblin, nejspíš se mu něco nelíbilo na dřevěné konstrukci jeho nové ložnice, takže se do ní s vervou pustil. To naštěstí ale zase ustalo.

Ukázalo se ale, že křečounovi nejspíš poněkud hrabe, protože jedna nora nestačí. První noc strávil v rouře pod žebříkem, o té druhé si postavil hoblinové sídlo a přes noc třetí ho zase rozbořil a postavil na druhé straně. Nemluvě o tom, že při prvním zdolávání můstku mezi patry sletěl dolů. Nenechal se ale zastrašit a hned se do toho vrhnul znovu.

Ke štěstí nám však stále chybělo kolečko. Sehnat takové, co má průměr aspoň 20cm, nemá v sobě zabudovanou tu děsivou gilotinu a šprusle nejsou moc daleko od sebe bylo na internetu v bazarech téměř nemožné. Ve zverimexu jsem narazila dokonce na dřevěná, krásná kolečka, ale chtěli za ně přes tři stovky a průměr měla do 15cm. Pak přišla máma, že ta paní, co nám dala šneka, mi kolečko přinese zadarmo. Bohužel to, co má v sobě otočný nůž na křeččí hlavy (proto doufám, že se mu nic nestane), ale zato obrovské jako kolo od traktoru. To už není aspoň 20cm, ještě kousek a bylo by to 30.

Z nočního tvora se mi tedy na dnešek stal tvor denní, velice aktivní. Jede, jede a jede a já mám radost, že má radost. Nebude ho mít neustále, aspoň na noc mu ho musím vyndat, ačkoli je jasné, že by ji klidně celou proběhal. Ale ten kovový gigant zrovna nepatří mezi nejtišší zařízení a už by to nejspíš bylo trochu moc.
Společně s kolečkem ale manžel zmíněné paní přivezl takovou poloplastovou klícku s dalším kolečkem. Po stranách, které jsou z plastu, to má takové kulaté mrchy, které mi ihned byly jaksi povědomé. Až potom jsem zjistila, že tahle nádhera stojí přes litra (takže mě trochu překvapuje, dostat ji zadarmo a vlastně v perfektním stavu) a je speciální v tom, že se k ní dají dokupovat různorodé díly a postavit si výběh velikosti, kterou sami budete chtít. Vypadá to sice poněkud jako taková praštěná vesmírná stanice, ale když se to dobře zkombinuje, nepřehání se to s nesmysly a kouká se hlavně na prostor k pohybu, je to docela zajímavá věcička a jednou by se mi mohla hodit na malé ušandy.
Máma se ptala, proč se toho zbavují, načež se dozvěděla, že to dostali od babičky.
"Vaše maminka taky chová?" Divila se máma.
"Ale to ne, já nevim, kde k tomu přišla." Zaznělo v odpověď.
No co... tak mám další zvířecí vybavení, to se neztratí. Navíc mám stále víc pocit, že tahle rodinka (stále mluvím o těch, od nichž mám Rona) je prostě správná. Zvířat sice mají doma mraky, k tomu dvě malé dcery, které ta zvířata přirozeně zbožňují, ale mazlíčci prostě nejsou hračky a přístup, co mají jejich rodiče, by měli mít všichni, kteří si k dětem pořizují další živé tvory.

Ale ještě naposled k Pythagorovi, na kterého se můžete podívat ve videu. Je tam sice horší světlo, ale tady v pokoji je to holt bída.
 


Komentáře

1 Kelly | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 16:25 | Reagovat

Aww, to je boží kulička!

2 Žolanda | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 16:58 | Reagovat

Boží..není co dodat..souhlasím s Kelly ;)

3 Corny | Web | 29. listopadu 2014 v 18:22 | Reagovat

Křečka ode mě pozdravuj :D.
To video bylo úžasný, u tý televize a vůbec...
Ale co je to za radu na tom letáku? Do tak malý klece by snad nikdo normální křečka nedal, ne?

4 Lowri | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 19:44 | Reagovat

To snad ani není možný, jak je ten chlupáč rozkošný :D

Na Versele-lagu jsem četla samou chválu, tak jsem to zkusila koupit činčilám, aby žraly něco kvalitního. Jenže slečnám to nějak nevonělo, tak jsem jim to smíchala s obyčejnýma granulema od Darwina, který žerou normálně, a vybraly jenom to a Lagu nechaly. Takhle jsem to zkoušela víc jak měsíc, a nic, pořád vybíraly jen Darwina, tak jsem to vzdala :D Holky jsou holt chytré a šetří :D

5 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 19:54 | Reagovat

Je to roztomilouš. :3

6 Hanyuu | Web | 29. listopadu 2014 v 20:16 | Reagovat

[4]: Jak jsem moc nemusela ty dlouhosrsté, tak ale musím říct, že tu roztomilost z poloviny (nebo možná i větší části) opravdu dělá ten kožich... Když vidím, jak chodí po svém obydlí tím svým zpomaleným způsobem, co umí jenom syráci, mám chuť ho uňuňat. :D :D

Já ráda všem, když dojde na takové téma, připomínám, že se dá ušetřit na kleci koupí od někoho, dá se ušetřit na vybavení tím, že ho ušiješ, dá se ušetřit na podestýlce, když si ji bereš od někoho, kdo víš, že má hobliny čisté, ale nemůžeš šetřit na krmivu. Sice pořád lepší Darwin's než Vitapol (občas dávám vitapolácký tyčinky - ty jsou celkově takový pochybný, když už, tak jen minimálně - jiný tu pořádně nejsou k sehnání, ale na směsku bych nesáhla, to je dílo satanovo :D), ale to, že ti to jedí, neznamená, že je to dobré. Děti ti taky, když jim dáš vybrat mezi brambůrky a mrkví, utrhnou ruce za brambůrky. Důvod toho, že jim to chutná, bych viděla v tom, že v těhlech směskách, ať už jde o Vitapol, Darwin's, Vitakraft, Avicentra  a cokoli dalšího, co se dá sehnat v supermarketech, jsou oříšky a sušené ovoce. To ve směsce nemá co dělat. Z těch kvalitních tu pořád není jenom Laga, třeba Supreme (konkrétně Selective) je prý naprosto bezkonkurenční, lidi od morčat si chválí genesis, ale nevím, jestli dělá i pro činčily... a navíc, pořád je tady beaphar, tam sice asi neví, do kolika cm nacpat křečka, ale dělají prémiové a superprémiové krmivo a to už je jiná liga než Darwin's (třeba Care, to už je superprémiovka, je lepší než XtraVital, ale zase asi dvakrát dražší), další kvalitní je třeba Brit... Je toho strašně moc a radši bych vybírala, dokud bych nenašla to pravé tady, ale jsou to tvoje zvířata, já jenom doporučuju, co mi přijde lepší. :-)

[3]: Budu. :-D
Hele, dal, já to kolem sebe vidím poměrně často. Takové ty klícky, co jsou třeba třípatrové, ale bídně malé, se běžně prodávají jako klece pro syrské křečky. Když jsem byla malá, jednoho jsme tak taky měly, protože se tak chovaly úplně běžně a nikoho nenapadlo, že je to špatně. Jenže dřív se dělalo blbě hodně věcí. Podle mě by to ale v týhle době už vůbec nemělo být možný něco takovýho poradit. Hlavně, když se pod to podepíše značka, která má být jakože ta lepší.

7 Hanyuu | Web | 29. listopadu 2014 v 20:19 | Reagovat

[6]: ou, vidím chybu :D - chovali*

8 Lowri | 29. listopadu 2014 v 22:26 | Reagovat

[6]: Darwin má pro činčily normálně granule, jedny "horší" a pak Nutrin, ty jsou kvalitnější, tak jim kupuju tyhle dvojí a míchám to dohromady. Směsky jsou zlo, těm se obloukem vyhýbám :D No a u těch granulí jsem pečlivě prostudovala složení a nastudovala reference, na činčily jsem v tomhle dost opatrná, protože mají to trávení takové citlivé. Jen mi přišlo zvláštní, e tyhle supergranule nechtějí a žrát je to asi nijak nedonutím :D

Ti křečci jsou oba skvělí, když koukám na ty fotky, skoro bych si jednoho taky pořídila, ale to už bych pak asi nezvládala :D

9 Hanyuu | Web | 29. listopadu 2014 v 22:47 | Reagovat

[8]: Tak jestli dělají nějaké lepší granule, tak to pak jo. Ale já tu značku prostě už mám zaškatulkovanou, no. Směsky nutně nemusí být zlo, granule se dělají hlavně proto, že hodně zvířat ze směsek nesní všechno, protože jsou zbytečně rozežraná a mají špatný stravovací návyky. Ve správné směsce a správných granulích by mělo být ve skutečnosti jedno a totéž.
Jinak, co se týče toho zažívání, nemají to náhodou podobně jako morčata a králíci? Těm by třeba vůbec neměly přijít obilniny, přesto se jim normálně dávají, protože to málokdo ví, hlavní složka stravy je seno a pak všechno zelené a větvičky k tomu.

Btw - jakmile nechtějí jíst jídlo, u kterého není možné, že by ho odmítaly proto, že ví líp než majitel, že je to řídké lejno na šest, přikláněla bych se k tomu, že jsou to rozežraný potvory. K tomuhle často přistupuju tak, že - odmítáš to jíst, prostě nemáš hlad... Mohou tu být sice věci, co jim nemusí opravdu chutnat, ale to je spíš konkrétní zelenina nebo ovoce. :D

Jaký oba? :D

10 Aires | Web | 29. listopadu 2014 v 23:13 | Reagovat

Pythagoras je vážně krásný a má pěkné bydlení :) Sehnat kolotoč o průměru 20cm je skoro nadlidský úkol :) Sama jsem ho sháněla více než rok, protože jsem navíc nechtěla kovový s mřížkami, ale bezpečnější plastový :)Naštěstí se mi ho před měsícem podařilo sehnat a křečounkové teď v něm jezdí celou noc..:D

11 Elsa Sionis | Web | 30. listopadu 2014 v 0:06 | Reagovat

Koukám, že jsi celkem posedlá chovem zvířat... :D Mě už je líto i těch mých krys, co jsou chudáci zavření v kleci, takže další zvíře co si kdy pořídím bude kočka z útulku, až budu mít vlastní byt, což bude za tak dlouho, že to ani nejsem schopná plánovat. Ale tak alespoň je máš ráda a staráš se o ně. Křeček byl mám tušení moje první zvíře takhle v kleci.

12 Hanyuu | Web | 30. listopadu 2014 v 0:30 | Reagovat

[11]: Ono záleží na úhlu pohledu... Co je lepší? Život v kleci, kde si tě nikdo nevšímá, nebo život v kleci, kde si tě denně někdo všímá, stará se o tebe a pouští tě ven?
Ohledně pořizování zvířat "do klece" jsem se nedávno rozepisovala tady: http://ask.fm/HanyuuHime/answer/122038498679
Ještě bych chtěla dodat, že na tom, jakým způsobem žijí zvířata, co mám, nevidím nic vyloženě špatného - ano, dá se argumentovat tím, že klec, akvárko... prostě 4 stěny, jenže na takhle jednoduchý závěr je celá tahle věc až moc zapletená. Dovolím si totiž tvrdit, že zvířata, o která se starám, jsou šťastná. Nebyla by, kdybych je sebrala v přírodě, protože by postrádala volnost a přírodu, na kterou byla zvyklá. Tohle ale nejsou divoká zvířata, tolik generací před nimi žilo s lidmi, že se nedá říct "nechovejte to" Nejde to považovat vyloženě za špatnou věc, ale je to problematika na děsně dlouho.
Já mám prostě hlodavce neuvěřitelně ráda, nikdy bych ale neomezila na svobodě ty, kteří ji mají. Dokud ale budou lidi bezhlavě množit, tak hlodavce chovat budu, protože když už se jednou narodí, nejde to vzít zpátky a taková zvířata dokáží být a taky jsou vděčná i za ty 4 stěny. Ono milované zvíře pozná, že je milované a je to na něm sakra vidět. :-) Ale naše názory se můžou rozcházet, tak to prostě je...

[10]: On tenhle jak je docela velký, tak u něj nehrozí nic, čeho jsem se předtím bála. Koukala jsem, jak do něj chodí a vylézá z něj a žádná nehoda by se snad stát neměla. :-)

13 Ambra | 30. listopadu 2014 v 18:27 | Reagovat

Ahoj, veľmi sa mi páči tvoj blog a tvoje názory a postoj k chovu zvierat. :) Obdivujem, ža napriek tomu, že máš tak veľa zvierat, dokážeš sa o ne dobre postarať a sú šťastné.

14 Hanyuu | Web | 30. listopadu 2014 v 19:47 | Reagovat

[13]: Děkuju, to mě moc těší. :-) Zvířat mám skutečně dost (ale znám lidi, co jich mají víc). Celé je to o tom, že tím prostě žiju. Není to nějaký koníček, na který bych si našla čas podle toho, kolik ho budu mít, já ten čas holt přizpůsobuju svým zvířatům a s tím jsem do toho taky šla - že budu žít tím, že žiju pro zvířata. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: