Babadook

10. prosince 2014 v 9:55 | Hanyuu-hime |  Filmové recenze
Jedna dětská knížka, kterou byste dítěti určitě nečetli...

Babadook byl jednoznačně tím hororem, na který jsem se v letošním roce těšila nejvíc. Poutavý trailer mi dal naději, že bychom se nakonec opravdu mohli dočkat alespoň trochu ucházejícího hororu z nadpřirozené sféry.
Děti jsou se svými monstry často obrovští strašáci dospělých, ačkoli to málokdo skutečně přizná. Děcka vidí věci, co jiní ne, nebo na to možná už zapomněli a s jejich bezmeznou fantazií jsou schopna si kdeco vymyslet. Horor těžící z tohoto tématu mě tedy víc než jen nalákal, nemohla jsem se ho dočkat.

A jak to nakonec dopadlo?


The Babadook je příběhem ovdovělé ženy, vychovávající téměř sedmiletého syna. Sam, jak se chlapec jmenuje, je však neuvěřitelně hyperaktivní, nesnesitelné dítě, které by přivedlo k šílenství i matku s nervy z ocele. Amelia je tedy jeho vinou chodící troska. Nevyspalá, vynervovaná, která neví, co si se svým synem počít. Nepomáhá jí ani to, že Sam je přesvědčen o existenci monster, která je nutno přemoct. K jeho přirozené hlučnosti, kterou oplývá a rozhodně se nehodlá ji ani v nejmenším mírnit, se přidávají i neustálé boje s těmito monstry, při nichž je vybaven zbraněmi všeho druhu.
Není se čemu divit, že tento krásný výkvět ve škole neberou jako normální dítě a ani ho tam zrovna moc nechtějí. Maminka má tedy jeden problém za druhým a nejspíš ani neví, který řešit dřív. Z koho by něco takového neudělalo chodící mrtvolu?
Úplné hroucení je nutno nechat si ještě na později, protože bude hůř. Při pravidelném večerním čtení vytáhne Sam z knihovny knihu s názvem Mr. Babadook, jenž je výborně vyvedena vizuálně (pouze pro diváka a ještě lépe fanouška Tima Burtona), záleží ale na tom, z jaké strany to berete. Dítěti to asi nebude připadat jako pastva pro oči, především, přečte-li si povedené rýmovačky... To je potom tak akorát na zbláznění a nakonec bude hrabat nejen už tak zničené matce, ale syn začne bláznit ještě víc.

Žijeme v době, kdy horor už pravděpodobně nemůže přinést nic dočista nového. I bubáci už tu byli tisíckrát a jednou, přesto si ale nemyslím, že bychom je měli ihned zavrhnout. Babadook působí po všech stránkách poměrně dobře, zajímavě a podle mě i dokonce stojí za to, abyste mu dali šanci.
Sam je sice příšerný malý parchant, děsně uřvaný a otravný. Bude tak lézt na nervy jistě i vám... Nejspíš to alespoň poved k lepšímu pochopení jeho zničené mámy a možná i oceníte, jak dobře je její role zvládnuta.
Po docela velkou část filmu je dění schopno zaujmout. Postavy jsou naprosto psychicky odrovnané prakticky od začátku, což je od ostatních filmů celkem rozdíl. Nedodělá je až onen bubák, ale na dně jsou vlastně celou dobu, Babadook se do toho všeho jen vecpe a ukáže, že to dno může být ještě hlouběji.
To způsobí, že nakonec nevíte jistě, co se v celém filmu děje. Je hráblá ona nebo to dítě? Hrabe tam vůbec někomu nebo je to strašidlo skutečné? Je tam vůbec něco jako Babadook? Existovala někdy aspoň ta kniha?
Nevíte! A to je přesně to, co se mi na tom líbilo.
Bohužel, film má i své nedostatky.

Převážná většina těch nedostatků je ale soustředěna hlavně v poslední půl hodině, která najednou začíná kulhat, až jí na samém konci upadnou obě nohy a ona se jen plazí... V závěru se o to už ani nepokouší a všechno je zničeno.
Konec je vskutku zvláštní, celkem ujetý, nedávající tak úplně smysl... Nebo možná ano, ale je to zkrátka pitomé, naprosto zabíjející vše, co se od začátku podařilo vybudovat.

To, co máme možnost vidět, nedosahuje kvalit, na které celkový námět měl. A že podle mě z toho mohla být opravdu skvělá věc. Ale bohužel, prostě se to tak úplně nepovedlo, jak mohlo...

Název: The Babadook
Rok: 2014
Země: Austrálie
Délka: 92 min.
Režie: Jennifer Kent

Trailer:
Zdroj obálky: csfd.cz
 


Komentáře

1 Melanie | Web | 10. prosince 2014 v 12:44 | Reagovat

Už to stahuju. Nevypadá to špatně, díky za tip. :-)

2 Nessa | Web | 10. prosince 2014 v 15:40 | Reagovat

Ja horory veľmi nemusím, no toto vyzerá zaujímavo.. možno si to predsa len pozriem :D

3 Venca | 10. prosince 2014 v 18:42 | Reagovat

Film byl fajn. takové psycho.. Zase po delší době koukatelnej horror.. tak nějak mni připadá, že dobrých horrorů je méně a méně.. Jen ten konec byl vážně uhozenej.. To bych tak chtěl mít ve sklepě bubáka a krmit ho žížalama..

4 Xerodoth Sigmius/KayW | E-mail | Web | 10. prosince 2014 v 20:40 | Reagovat

Já furt proč mi to připomíná tenhle snímek: http://www.csfd.cz/film/222862-prisera/ A ono proto, že to má stejnou tvůrkyni. Jinak doporučuju si někdy udělat maraton krátkometrážních hororů, youtube je toho plnej. já si to užil v srpnu...a Cat with hands je fakt creepy věc.

5 Amia | Web | 3. dubna 2015 v 23:21 | Reagovat

Héééle, ani jsem nevěděla, žes ho taky viděla :-D
Já trvám na tom, že Babadook je prostě skvělý film. naprosto se vymyká ostatním hororům, které (poslední dobou) až příliš často staví na krvavosti, brutálnosti, nebo alespoň co nejvíc sluchových lekaček.
Konec, fajn, byl takový Eh? a konec zmůže vážně dost. Ale celý ten film předtím je tak vybroušený, že mě to skoro netrápí. A navíc, je jinej - kolik hororu končí SPOILER vlastně dobře a navíc bez toho, aby tam kdokoli umřel? :-)

6 mr. babadook | 11. května 2015 v 15:05 | Reagovat

než se tam objeví babadook (hlavně jak leze po stropě jak šváb), tak je to super hororová atmosféra, že se člověk i bojí. Ale jak přijde babadook, tak strach jde okamžitě pryč a přichází směs smíchu a hořké chuti Céčkového hororu… škoda, mohl být jeden z TOP hororů…

Působí to jako kdyby jim dobrý scénárista v půlce umřel nebo oděšel a dokončil to za něj nějaký břídil… :D

Když ho z řeči či pohledu díš, Babaduka se nezbavíš. 8-O

7 dferesw | E-mail | 30. ledna 2018 v 11:58 | Reagovat

@
@
**Pictures, images and Video**

**Girls boys 12-18 years**

**** Download here: Link: http://xfun.cc/ocgn6

**** Download here: Link: http://ssh.tf/hnGWdteCU

@
@

8 ScottJep | E-mail | 5. května 2018 v 17:09 | Reagovat

*
*
Pictures, images and Video  3 -5  -7 -9 -12 _15 years P0rno
*
Download here: Link1: http://minurl.ru/64o7N
Download here: Link2: https://rocld.com/n8g76
*
*
*
*--

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: