Exists

16. prosince 2014 v 20:30 | Hanyuu-hime |  Filmové recenze
Je libo Bigfoot?

Vlastně si dovedu představit momentální výraz většiny z vás... Takový ten, při kterém se vám v hlavě honí, proč někoho napadá točit horor o yettim a jestli to má vůbec smysl a očekávání, že to stejně zase bude nesmysl, protože tomu nahrává už jen fakt, že Exists je found footage.

Říkám to zas a znovu, FF je samostatný hororový subžánr. Kdysi jím možná tak úplně nebyl, avšak v poslední době se k němu už jinak přistupovat nedá. A stejně jako všichni nezbožňujeme muzikály, nemůže nám do jednoho sednout ani záznam z ruční kamery. Při hodnocení tedy není možné porovnávat společně horory z jiných subžánrů, stejně jako si u muzikálu nelze stěžovat, že se tam moc zpívá. Víme dopředu, co od toho čekat, výsledkem hodnocení by proto rozhodně nemělo být stěžování na roztřesenou kameru, ale to je asi jen čistě můj pohled na věc, který mám očividně jen jediná.


Záhada Blair Witch by se dala považovat za zakladatele FF, tehdy ještě považována za děsivý snímek. Byla něčím zajímavá, měla divákům co nabídnout a příliš už se neohlíželo na to, že ten film vlastně trochu postrádá smysl, protože si všichni z těch nočních záběrů z lesa a ječících lidí tak nadělali do gatí, že už o ničem jiném ani nepřemýšleli. Jenže tato doba už pominula, záznamů z kamer přeživších i nebožtíků je najednou všude plno a lidi už to otravuje. Přesto si i tak myslím, že přijde-li tomu člověk aspoň trochu na chuť, pár zajímavých kousků se najít jistě dá.

Ze stejné produkce, odkud vzešla legendární Záhada Blair Witch, pochází právě i Exists. Film, vycházející z legend o chlupáči zvaném Bigfoot, s nímž se setká skupina Američanů.
Zní to poněkud bláznivě, vězte, že já k tomu byla skeptická až hrůza, ale otrávení se rozhodně nekonalo. Ve skutečnosti mě to i bavilo a konečně jsem se zase po smršti nudných a roztahaných filmů podívala na něco, co si udrželo moji pozornost.

Celé to představuje jakýsi mix Blair Witch a Evidence, kterou považuji za jeden z těch skutečně povedených found footage. Co jednomu ze zmíněných chybí, to má druhý a to, co by mohlo vzniknout, kdyby se dobré věci, objevující se v obou filmech, smíchaly dohromady, odpovídá hororové pohádce o tom, jak partička mladých lidí na silnici srazila opičku...

Vzhledem k tomu, že je to samostatná odnož hororového žánru, jsou některé věci prakticky už dané. Mezi ně nejspíš patří i charaktery, objevující se s menšími odchylkami v každém z těchto snímků. Lidi tedy nijak neohromí. Dostaneme to samé složení tupců, uječených slepic, hysterek a bláznů, na jaké jsme zvyklí.
Co se rozjezdu a akce týče, nebudeme si ale moc zoufat, protože Exists se s ničím nepáře a zbyteně neprotahuje to, co nutně přijít musí, tedy setkání s příšerou. Bez toho by nešlo běhat, řvát a brečet jako blázen, bez toho by jednoduše nešlo povraždit pár lidí, tak to tam šoupneme hned, ať se divák nenudí.

Na mě to fungovalo. Já se skutečně nenudila a ani mi nepřišlo, že by to bylo zbytečně dlouhé, což se mi stává už opravdu celkem často. Je sice pravda, že film nepřekvapí skoro ničím a asi si budete muset found footage nějakým vzláštním způsobem oblíbit, abyste tam nalezli všechno, co tam vidím já (Mně ke štěstí stačí, že si u těchto filmů můžu hádat, kdo zařve kdy a jak a pak čekám na to, jestli to tak bude :D), ale nebudu lhát, když zkrátka řeknu, že si mě to od začátku do konce udrželo. I přes všechny ty klišoidní záběry a zápletky jsem se dostala ke konci, který kupodivu nebyl ohraným klišé a byl zase jiný než to, čím nás krmí nejčastěji. K tomu všemu oceňuji, že tvůrci dokázali do děje zapojit postavu bigfoota a takhle pěkně jim to vyšlo.

Není to hororová špička, není to ani skvělý film, který bych chtěla vidět zas a znova. Jen mě to prostě bavilo a v poslední době už často nekoukám ani na jiné aspekty, protože už se to snad ani nedá. Stejně jako bych v hodnocení knih nehodnotila stejným metrem Young Adult a klasiku, posuzuji i jednotlivé hororové žánry. Nemohu si navíc pomoct, ale toto mi přišlo mnohem lepší než Blair Witch Project, který se mi svého času taky docela líbil.

Název: Exists
Země: USA
Rok: 2014
Délka: 86 minut
Režie: Eduardo Sánchez
Zdroj obálky: impawards.com
 


Komentáře

1 Xerodoth Sigmius/KayW | E-mail | Web | 16. prosince 2014 v 22:03 | Reagovat

U mě to asi z FF vede Trollhunter a Cloverfield. Nejsem nějak moc příznivec téhle hororové odnože, ale tyhle dva kusy se mi asi líbily nejvíc.

2 Hanyuu | Web | 17. prosince 2014 v 11:12 | Reagovat

[1]: Cloverfield se mi na jednu stranu líbil, na druhou mi tam něco děsně vadilo, ale už si nevzpomenu, co to bylo. Každopádně, je to taky jeden z těch koukatelnějších. Trollhunter jsem bohužel pořád ještě neviděla, i když od ostatních vím, že je to prý dobrý film, jen jsem se k tomu ještě nedostala. :-D

3 csfdkofein | Web | 21. prosince 2014 v 19:09 | Reagovat

Sú prípady kedy FF milujem (Blair Witch, Cloverfield) a kedy nenávidím (Paranormal Activity).. ale možno by som dal Biffootovi šancu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: