Tak padne náš svět

22. března 2015 v 8:37 | Hanyuu-hime |  Knižní recenze
Zrádný virus sužuje lidstvo v další dystopické trilogii pro mládež.

Série knih o smrtícím viru, která vzešla z pera mladé kanadské spisovatelky, u nás vyšla v roce 2012. Od té doby si stihla získat řadu čtenářek, ale přesto nedovedla prorazit takovým způsobem, jakým se to povedlo jiným zástupcům stejného žánru, až nakonec trilogie skončila v naší zemi vydaná jen necelá a ještě k tomu v regálech Levných knih.
Čím to? Je opravdu tak špatná? Je tak laciná? Je tak moc o ničem, a nebo to prostě byla jen smůla?

Životem na ostrově, který se během chvíle změní v peklo, nás provází zápisky šestnáctileté Kaelyn, jejíž nejlepší kamarád před nějakou dobou odjel studovat na pevninu. Ona mu následně píše dopisy, které přesto nikdy neplánuje odeslat. Právě ty se stávají prostředníkem mezi Kaelyn a čtenáři.
Tyto dopisy, až na pár výjimek, připomínají spíše deník, avšak právě ony výjimky, které zmiňuji, dodávají spíše deníčkovým zápiskům určitou duši. Působí více osobně, jelikož hlavní hrdinka často mluví přímo k Leovi, svému kamarádovi, a propůjčuje tak vyprávění více emotivní nádech. Je to způsobeno právě tím, že Kaelyn nesvěřuje své myšlenky pouze kusu papíru, ale mluví přímo na určitého člověka. Stále je však téměř jisté, že ten, komu jsou dopisy adresovány, si je nikdy nepřečte, stejně jako jeho pisatelka svého kamaráda už pravděpodobně nikdy neuvidí.

Příběh se příliš nezdržuje veškerou tou omáčkou kolem na rozjezd a s virem se setkáváme téměř okamžitě. V té době Kaelyn však netuší, jaký dopad bude dění mít na celou společnost a život na ostrově. Virus sám spočívá v tom, že vás nejprve začne všechno svědit, následně se dostaví příznaky, které s sebou nese každá obyčejná chřipka a nachlazení. Postupně však začnete být až přehnaně kontaktní, čímž se virus lépe šíří mezi lidmi, a poté dočista zblbnete, začnete bláznit a pak je po vás.
Nijak originální, dechberoucí a úžasné. Přesto rozhodně ne špatné!
I přes velice neoriginální námět, dokázala autorka napsat opravdu poutavé dílo pro mládež, které rozhodně mělo šanci obstát a získat si fanouškovskou základnu, stejně jako to dovedly mnohem slavnější Hunger Games a další.
Tak padne náš svět vlastně ve všem dostojí tomu, jak má kniha tohoto žánru vypadat.

Psaná čtivě, svižně, poutavě a jednoduše, dovede si jistě získat řadu mladších čtenářů, kteří touží po napětí, určité dávce akce i romanci. Hlavní postavy mi navíc byly veskrze spíše sympatické, než naopak. Lehko se do nich dalo vcítit, pochopit je a cítit s nimi. Kaelyn navíc není neohrožená hrdinka, která by se bez bázně vrhala do všeho po hlavě. Má své obavy a vzpomíná na své sny, které se jí pravděpodobně už nikdy nesplní. A ačkoli rozhodně zapadá do konceptu všech dystopických hrdinek, přišla mi o stupínek sympatičtější, právě kvůli tomu, že není za každé situace neohrožená a silná, ale o trochu více lidštější.

Kniha sama o sobě navíc zvládne navodit správně tíživou atmosféru pomalu se hroutícího světa, kdy veškeré lidské jistoty prakticky mizí a nahrazuje je strach a chaos. Odjakživa mě fascinovalo apokalyptické prostředí, především ve filmech, které člověku zasadí do hlavy jakýsi znepokojující pocit. To se daří i této knize, jelikož si díky ní dovedu představit liduprázdné ulice, mrtvé město a obchody, které už nejspíš nikdy neotevřou.
I po vzhledové stránce plní kniha svůj účel a již z obálky budeme všichni vědět, na čem jsme. K dystopické sáze se dle mého vzhled naprosto hodí a fotografie na pozadí textu atmosféru ještě zdůrazňuje. Samotný název, dle mého výstižný a skvěle znějící, doplňuje celkový dojem z blížícího se konce lidstva.

Přes to všechno je však nutno myslet na to, že je to opravdu jen Young Adult a skutečně a nezaměnitelně do svého žánru patří. Pokud ale po knize saháte s tímto vědomím, jistě nebudete zklamáni, či spíše naopak.
Já se bavila a po dlouhé době měla knihu přečtenou během dvou odpolední. Bohužel, příběh v prvním díle končí dost otevřeně, tudíž nezbývá nic jiného, než se kouknout po druhém a pokud si příběh udrží svou úroveň, i po třetím, který je ale už jen v angličtině.


Název: Tak padne náš svět (The Way We Fall)
Série: Fallen World ; 1
Autorka: Megan Crewe
Nakladatelství: Egmont
Rok vydání originálu: 2012
Rok vydání v ČR: 2012


 


Komentáře

1 Pet | Web | 22. března 2015 v 9:23 | Reagovat

No vidíš a já myslela, že vyšel jen jeden díl...

Špatná propagace knihy prostě neprodá. Je fakt, že si vzpomínám jen asi na dvě propagační setkání s tímto titulem a pak už jsem to viděla rovnou v LK. To je prostě nevýhoda těch textů, které nedosáhly pořádné reklamy už v zahraničí. Do samostatné kampaně na vlastní triko naši nakladatelé nikdy investovat prostě nebudou. Příliš nejistý výsledek. :-)

2 LittleMoose | Web | 22. března 2015 v 11:38 | Reagovat

"Odjakživa mě fascinovalo apokalyptické prostředí, které člověku zasadí do hlavy jakýsi znepokojující pocit."
Toto máme spoločné. Na druhú stranu, ja som vždy bola fanúšik aj tej "omáčky". Mám rada dlhé "nudné" pasáže, kde sa človek zoznámi s prostredím a okolnosťami, za akých sa kniha odohráva, a mám rada scény a opisy, ktoré sa nevyhnutne netýkajú akcie a napätia. Asi teda píšem komentár k zlému žánru knihy, že? :P Na druhú stranu, myslím si, že by som si v správny moment vedela užiť aj túto knihu (s prístupom, že je to predsa Young Adult nemám problém). Tvoja recenzia ma o tom presvedčila.

3 Das | Web | 22. března 2015 v 21:22 | Reagovat

Moc se mi líbí nápad, že je to psané jako dopisy.. to se moc nevidí, kort v young adult. :)
Docela jsi mě nalákala, ale když užtak celé v češtině nebo naopak celé v angličtině... Napůl vydané série mě pěkně rozčilujou..

4 Lowri | E-mail | Web | 23. března 2015 v 19:31 | Reagovat

Tak nějak jsem shledala, že už jsem těch dystopií jaksi přesycena. Ale mám strašně ráda knížky psané jako dopisy nebo deníky, takže jestli to stihnu v Levných knihách ulovit, určitě si tu knížku přečtu :D

5 Silwiniel | Web | 25. března 2015 v 13:40 | Reagovat

Já na tu postapokalyptiku moc nejsem, ale možná se po tom v levných knihách mrknu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: