Životy, které jsme ztratili

8. dubna 2015 v 13:23 | Hanyuu-hime |  Knižní recenze
Pokračování čtyřdílné série o vraždícím viru.

S Kaelyn jsme si prošli celým průběhem obrovského neštěstí, které nezasáhlo pouze ji, ale celý ostrov, kde žila. Ztratila přátele i rodinu a přeživších stále ubývá. Do děje se navíc zapojuje i Leo, kamarád, kterému bylo adresováno veškeré vyprávění předchozího dílu.
Díky němu se Kaelyn dozvídá, že virus nezasáhl pouze ostrov, ale celý svět a naděje na záchranu lidstva jsou tak ještě mnohem menší, než se mohlo ještě před nějakou dobou zdát.
Nyní už nebudeme sledovat, jak se virus šíří, jak tomu bylo v první části s názvem Tak padne náš svět, tentokrát půjdeme s Kaelyn a jejími přáteli na dlouhou výpravu za záchranou lidstva.
---
Životy, které jsme ztratili se od předchozího vyprávění celkem dost liší. Neřekla bych, že to je špatně, kniha nám tak nemůže zevšednet a nebudeme mít pocit, že se jen dlouze natahuje něco, co už bylo řečeno předtím a vaří se takzvaně z vody.
První věc, kterou druhý díl oproti prvnímu ztrácí, je původní způsob vyprávění. Ten stále zůstává v první osobě a ujímá se ho Kaelyn, ale je zaměřeno už jen a pouze na čtenáře, zatímco původně bylo směřováno primárně Leovi. Ten se nyní nachází přímo v centru dění, tudíž není co mu více psát, a tak hlavní hrdinka už pouze vypráví, co zažila. Nesměřuje to přímo nikomu a cílem je tedy už jen a pouze čtenář, nikoli žádná další postava. V závislosti na tom už nemáme pojem o čase. Do této doby jsme díky zápisům věděli, jaké je datum, v druhém díle se musíme spokojit s tím, že je prostě jen zima.
Druhou věcí, které si nelze nevšimnout je to, jak moc se příběh změnil. A nejen ten, i postavy prošly určitou proměnou - Události je donutily rychleji dospět, ale stále to jsou jen teeganeři, jen o maličko dospělejší, než v předchozí části. Kaelyn se pak stále více přibližuje klasickému prototypu dospívající dystopické hrdince, kterých je všude jako máku. Přesto na mě působila stále spíše sympaticky, než naopak.
Navíc se už nenacházíme jen na ostrově, k dispozici je nám celá Amerika, čehož hrdinové nejenže využívají, oni dokonce musí.
Celá kniha je totiž o cestě s jasným cílem, do kterého ale není tak lehké dojít. Skupinu tedy čeká řada nástrah a nebezpečí, kdy je každá chyba může stát život a setkání se zdravým člověkem může být dokonce nebezpečnější, než potkat nakaženého. Mnohokrát už si myslí, že mají cíl nadosah, ale během chvíle zase ztrácí všechny naděje. Dění je tedy jaksi "velkolepější", jelikož už se nejedná o problém menší ostrovní komunity, ale o pandemii obrovských rozměrů, a tak osud celého lidstva spočívá na bedrech Kaelyn.

Při hledání nějaké velké originality bychom se asi uhledali, jelikož ta tam, jak jste si jistě všimli, i když jste knihu třeba ani nečetli, není. Přesto bychom neměli knihu ihned zavrhovat, protože stále má co nabídnout, především pak cílové věkové kategorii, které jistě nebude lhostejný osud postav, k nimž se víceméně dá vytvořit určitý vztah, ať už pozitivní či negativní, nebo alespoň pochopení. Přinejmenším čtenáře bude zajímat, jak se budou věci vyvíjet dál a i když jsou místy určité části předvídatelné, jedná se o poměrně napínavé, ale přesto naprosto nenáročné čtení, které zvládnete za jedno dvě odpoledne, parádně si u toho odpočinete, pobavíte se a přesto budece pociťovat určitou tíživost apokalyptického prostředí.

Tato kniha ve mně, stejně jako ta předchozí, vyvolala mnoho pocitů. A to by se dobře napsané knížce rozhodně mělo povést. Nepopírám ale, že i přes určení mladším čtenářům, je to stále můj šálek kávy, proto by to přes můj kladný názor rozhodně nemuselo sedět všem.
Znovu musím navíc chválit provedení knihy, které stoprocentně sedí ke svému žánru, stejně jako tomu bylo u prvního dílu.

Je mi jen skutečně líto, že další díly (ano, přišla jsem na to, že k sérii údajně patří i čtvrtá kniha, která je označená jako díl 3.5) jsou už jen v angličtině a u nás, co jsem se snažila koukat, nesehnatelné. Dohromady s otevřeným koncem knihy mi to způsobuje jakýsi nespokojený pocit, který bych jednoduše popsala jako to, že jsem sakra nasraná, ale co s tím zmůžu. Snad se mi někdy poštěstí aspoň třetí díl někde ukořistit.

Název: Životy, které jsme ztratili (The Lives We Lost)
Série: Padlý svět (Fallen World) ; 2
Autorka: Megan Crewe
Nakladatelství: Egmont
Rok vydání originálu: 2013
Rok vydání v ČR: 2013
Vazba: Paperback
Počet stran: 267
 


Komentáře

1 Illumináti | Web | 8. dubna 2015 v 14:37 | Reagovat

such článek
                  wow
   much úvaha
      very životy
               8-)  8-)  8-)  8-)

2 Illumináti | Web | 8. dubna 2015 v 14:37 | Reagovat

such článek
                  wow
   much úvaha
      very životy
               8-)  8-)  8-)  8-)

3 Amia | Web | 18. dubna 2015 v 9:43 | Reagovat

Už jen ten název mě moc láká. A odrazuje, že se to zase jednou odehrává v Americe :D
Hodně dobrá recenze, nalákala mě, abych si tu knížku chtěla aspoň prolistovat. Jedině snad ještě drobnosti technického rázu, jako že ,,čehož hrdinové nejenže využívají" mi sedí víc, nebo že ,,přinejmenším" se píše dohromady.
Jinak ale fakt musím říct, že celkově čumim, na jaké úrovni ta recenze je 8-)

4 Hanyuu | Web | 18. dubna 2015 v 10:29 | Reagovat

[3]: Ono tam, koukám, nakonec bylo chyb ještě trochu víc... No jo, člověk píše a lehko pak plácne nějaké nesmysly. Díky za upozornění. Snad jsem to opravila, ale ono se tam stejně ještě určitě něco najde.
Díky moc. Hlavně za to, že jsi asi jediná, kdo si to fakt přečetl. Alespoň to na to vypadá. Psát o knížkách takhle na blogu, který není knižní, (Protože v poslední době už fakt píšu jen tehdy, kdy se mi chce, ne nutně o všem, co jsem četla.) je strašně nevděčný. Lidi to často vůbec nečtou. Ale co. To je fuk. Děkuju. :-D

5 Hanyuu | Web | 18. dubna 2015 v 10:36 | Reagovat

[3]: Jinak, ještě bych ti chtěla doporučit, jestli máš ráda podobný žánr, abys zkusila Věk zázraků. Ta kniha mi neuvěřitelně utkvěla v paměti a tak nějak jsi na mě zapůsobila jako hodně přemýšlivý člověk, takže by tě to možná mohlo zajímat. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: