Máme doma myšky | Minimum povinností - maximum smradu

3. května 2015 v 5:55 | Hanyuu-hime |  Rady a tipy
Roztomilá, malá, milá, celkem chytrá, čistotná, nenáročná. Takto je myška lidmi prezentována na internetu a v různých příručkách pro začínající chovatele. A je to také pravda. Jediné slůvko není lež, všechna ji charakterizují, přesto to není charakteristika úplná. Chybí tam jedna zásadní věc. Taková, kterou lze přejít, zvyknout si na ni a brát, že to tak je. Jenže ne každý to dokáže. Především ne většina rodičů, která se ke zvířeti nechala ukecat svým brečícím potomkem toužícím po zvířátku.

Myši se netěší tak obrovské neoblibě u lidí pouze proto, že kde jsou, tam všechno sežerou a zničí. Pravda totiž je, že kde jednou jsou, tam budou cítit i tehdy, kdy už tam nebudou. Myšina je totiž skutečně libůstka, taková mňamka, kterou jistě budete u svých myších miláčků zbožňovat. Především, když si myslíte, že to vlastně tak strašné nebude.

Myšky jsou velice vděční a nenároční zvířecí kamarádi, kteří se dají snadno ochočit. Díky jejich inteligenci se dokáží naučit i několik základních triků. Stále tu jsou ale jejich velcí vzdálení příbuzní, kteří jsou podstatně chytřejší.

Pořídit si myšáka je rozhodně lepší volba, než rozhodnutí pro křečka, jelikož narozdíl od něj, myš si s vámi dovede vytvořit vztah. U křečka to nikdy tak úplně nejde. I na prostor je tento tvoreček méně náročný. Jednomu myšákovi postačí klícka zhruba 40x30x20 cm. Samozřejmě i zde, jako u všech ostatních zvířat platí, že čím větší, tím lepší.

Ani z krmení se nezblázníte. Nemáte-li doma myšárnu, bude spotřeba krmiva celkem malá a krmné směsi i lehko sehnatelné.
Můžete koupit už hotovu směsku ve zverimexu, které ale stojí zbytečně moc. Pro jednoho myšáka nebo dejme tomu tři myšky ale není problém takové krmení koupit. Finančně vás to určitě nevytrhne. Pokud ale i přesto nechcete kupovat komerční směsi, je nutné myslet na to, že myšky nemajír ády, když dostávají pořád dokola to samé. Čím víc různorodých dobrot dostanou, tím víc jim bude chutnat.
Základní složkou potravy je zrní, které nesmí ve směsi chybět. Vhodné je přidat ovesné vločky, luštěniny, rýži, proso, lněné semínko, kukuřici, slunečnici a další semínka (ale u těch dávejte pozor, aby jich nebylo moc a myši po nich netloustly.).
Jelikož je ale pro myšky přirozené konzumovat také hmyz, je dobré přidat i živočišnou složku. Buď právě ve formě menšího hmyzu nebo kočičích granulí, či rovnou sušené rybky pro kočky. Na chuť občas můžete přidat nějaký psí suchar nebo jiný pamlsek.

Jako společenská zvířata, žijí skutečně teprve tehdy, když k sobě mají někoho do party. U zvířat chovaných doma toto platí ale pouze u skupin složených ze samic, či samce a samic s tím, že toto rozhodně nedoporučuji, jinak budete zamyšeni raz dva.
Více samců pohromadě se nesnese. Bude docházet k bojům a může končit i smrtí slabšího.
Pro myší slečny je tedy důležité mít vlastní ušaté kamarádky. Skutečná radost ze života ale přichází až ve skupince složené ze tří a více myší. Což mám i sama ověřené, stejně jako fakt, že když počet dosáhne deseti, začíná ona radost znovu polevovat. I v dostatečně velké ubikaci dochází k častějším šarvátkám a holky nejsou tak šťastné, jak by měly být. Z toho důvodu jsem svou desetihlavou smečku rozdělila na pět a pět, což mi přijde jako naprosto ideální počet. Není místo na nudu, protože si vždycky má kdo s kým hrát, v pelíšku je pokaždé dost teplo, protože ho někdo zahřívá a nová místa i věci se zkoumají o to odvážněji, protože je vždycky někdo kolem.
Takto sestavená skupina vás vlastně nebude nutně potřebovat nonstop, ale přesto vás bude mít ráda. Pokud nebudete chtít být jen krmičem, který se na své myšky jen dívá, tak jím také nebudete, záleží jen na vás samotných.
Kupříkladu já mám jednu svou tlupu favoritek (moje tři první myši a dvě další k tomu). S tou jsme kamarádi. Druhou skupinu mám spíš jen jako takovou pozorovací (Přiznávám, že částečně proto, že tam je protivná Tarien, která kouše.) a pro tu už skutečně jsem jen ten člověk, co je krmí a stará se o ně. Nic víc. Kdybych se nechala vyměnit mimozemšťanem, naprosto by je to netankovalo, hlavně, že je co jíst.

Samce je však nutno chovat po jednom. Když si ho ale dostatečně ochočíte, můžete s ním trávit mnohem více času, než s bandou myších holek. Nechá se nosit ven, může s vámi trávit čas téměř všude a vždycky. Dá se naučit nosit v rukávu, v kapse od mikiny... Stane se vaším parťákem, když se mu budete dostatečně věnovat.
Myšky jsou tedy vlastně maličké rozverné potvůrky, taková krásná a roztomilá zvířátka... Jenže smrdí. Smrdí fakt dost. Pokoří morče, všechny křečky světa, dokonce i potkany!
Ten nejhorší smrad se dá eliminovat tím, že se prostě budete starat. Žádná myš vám nezasmradí celý pokoj, když budete pravidelně čistit, takže to rozhodně není žádná katastrofa, ale je důležité to vědět.

Byla to první věc, co mi jedna známá, která chová myši řekla, když jsem se ptala na info, tehdy kvůli pořízení jednoho myšího samce.
Ihned mi radila, ať dám radši na tři samice, protože ze samce padnu smrady. Že si prý nedovedu představit, co takový jeden myší kluk svede a že potkan je proti tomu parfumerie. Dala jsem si tedy říct a pořídila tři holky.

Smrádek je a bude, ať děláte, co chcete. Jenže musíte se naklonit přímo k nim, abyste ho cítili a jestliže se staráte, ta jedna parta prostě nesmrdí tak moc. Každopádně, cítit jsou, ale to každé zvíře.

Vesmír mi ale velice rád nadělil mnohem více myších zkušeností, jelikož mi asi bylo přáno zažít si toho co nejvíc. Vždyť mě to přece baví, poznávat ta zvířata a zjišťovat o nich nové věci... Co nejvíc si toho vyzkoušet sama, protože teorie mám přece dostatek. Tak mi kdosi tam nahoře nadělil zkušeností celý balík - kolik jen člověku s prvníma myšima nadělit lze.
Můžu tedy říct z vlastní zkušenosti, co mi ona známá tehdy chtěla povědět. Před čím mě tak varovala a proč mě odrazovala od pořízení toho jednoho myšího kluka.

Mám jich 5! Jeden dospělý myší samec značkuje tak, že to smrdí fakt dost nepříjemně. Ne ani tolik po bytě nebo pokoji, kde je. Opět tady platí to, že když se mění podestýlka a nečeká se, až začne smrdět (protože jak začne, bude mnohem těžší se toho zbavit), nic není tak hrozné, ale narozdíl od holek si dokáže svůj bejvák provonět natolik, že kromě výměny podestýlky budete týden co týden omývat pletivo, případně stěny boxu, vyhazovat všechno papírové, co tam ještě zbylo a, bohové, ať vás ani nenapadne dát tomu satanovi umělohmotné tunely nebo domek. Čištění totiž nefunguje tak, že vyhážete, omyjete a je čisto. Když totiž vezmete takto použitý bejvák jednoho myšího chlapa a čuchnete k němu, smrdí to. Jasně... celkem nepříjemně, ale v rámci možností se odér vznáší kolem kontaminovaného prostoru a dál jako zázrakem nezasahuje.
Ale jak to začnete mýt... To je teprv pochoutka, kterou si oblíbíte jako nic. To vám zaručuju!
A proč to tady vůbec píšu? Ne proto, abych vám zošklivila myši ještě víc nebo vás odradila od toho, mít tato zvířátka doma, pokud jste si je někdy chtěli pořídit.
Píšu to proto, abyste počítali s tím, že myši smrdí o něco víc, než ostatní domácí mazlíčci, dokonce i včetně potkanů. S tím, abyste si je pořizovali, věděli to předem a nezbavovali se pak po chvíli nových zvířat jen proto, že nevoní po fialkách.

Na závěr tu mám dvě videa, co jsem před časem udělala a plánovala přidat k článku o myškách. V tom prvním jsou ještě mláďata s ostatními v boxu, protože mi z klece zdrhali. V tom druhém už jsou odrostlá, takže rozdělená a je tam jen ta jedna parta holek. Trochu mi tam v tom přeskočila párkrát hudba, asi jsem to něja blbě posunula, ale s tím už teď nic nenadělám.

 


Komentáře

1 Sonče | E-mail | Web | 3. května 2015 v 8:37 | Reagovat

Když jsem měla myšku, tak to byla malá rozmazlená mrcha, když jsem si jí dala do kapusy, zůstala tam tak dlouho než jsem jí zase nevytáhla ven, hezky tam chrupkala.. :-D  Miluju ty jejich oči jako korálky.. největším problémem byl smrad myšiny v mým pokoji, kterej se nelíbil mým rodičům a často to končilo tím, že klícka s myší skončila na verandě.. :-?

2 surpan | E-mail | Web | 3. května 2015 v 8:57 | Reagovat

Dřív jsem o podobných zvířatech ani neuvažoval, ale po tom, co jsme měli asi už 10 potkanů, nemůžu si je vynachválit. Myšky jsem sice neměl, ale dovedu si představit, že jsou na tom docela podobně, jen inteligence bude u potkanu větší.
Není to dlouho co nám umřel poslední potkan a další zvíře teď nechceme, protože se člvěk zžije a smrt každého je pak náročná. Ale nedávno jsme s drahou polovičkou byli v Hornbachu a měli tam samičku, co se starala asi o 20 mláďat...to bylo tak krásné, že jsme to málem koupili celé. :-D

3 Hanyuu | Web | 3. května 2015 v 9:45 | Reagovat

[2]: Potkani jsou úžasný osobnosti. To myšky zas až tak ne. Došla jsem k názoru, že potkan je takovej skladnější pes, kterýho nemusíš venčit po lese. :D

[1]: A neměla jsi náhodou samce? Nějak si nedovedu představit, že by jedna myška dovedla zasmradit celý pokoj. :D
Ale tak víš co, jestli tam nebyly kočky a nepařilo tam sluníčko, případně tam nebyla moc zima, tak bych v tom neviděla problém.

4 Joina | Web | 3. května 2015 v 9:58 | Reagovat

Vypadají dosti roztomile :) Ale  nevímjak dost bych se o ně uměla starat aby moc nezasmrděli no :)

5 Sever-rat | E-mail | Web | 3. května 2015 v 10:26 | Reagovat

Těchto drobných myšek jsem měl v jednu chvíli asi 50... já mám rád spíš potkany..

6 Atze | Web | 3. května 2015 v 14:23 | Reagovat

Tak jo, myslím, že budu věrná psovi.

7 maredifragole | E-mail | Web | 5. května 2015 v 18:04 | Reagovat

Ty jsou dokonalé!!

8 Silwiniel | Web | 11. května 2015 v 9:20 | Reagovat

Když jsme chodila na zš, měla jsem doma spoustu zvířátek, jednou jsem měla i myšku, ale už si to moc nepamatuju. Teď už bych žádné zvíře nechtěla, ne snad, že bych je něměla stále ráda, ale nevím, kdo by mi je hlídal, kdybych chtěla třeba někam odjet a tak jsem prostě ve fázi bez zvířat.

9 Vikomt | E-mail | Web | 12. května 2015 v 0:59 | Reagovat

V první řadě chválím fotky, jsem ve stresu - je to jak dávka googlení koťátek a štěňátek... uklidňující. :D Myška je super, dostal jsem ji před lety darem. Od té doby jsem odpůrce živých dárků. :D Vyrábět improvizované bydlení z šuplíku z lednice a novinových útržků... no tehdy stačilo. Líbilo by se mi, kdyby měl myšku někdo známý, pokochal bych se, pomazlil bych se a stačilo by. :D Jinak mi přišlo, že jedna 1 myš smrdí míň než křeček.

No, nemám co remcat, já jsem paf i z akvarijních šneků. :D

10 Hanyuu | Web | 12. května 2015 v 21:51 | Reagovat

[9]: Já nejsem zastáncem živých dárků ani náhodou. Je to nesmysl. Po domluvě ano, jinak ale ne. Vždyť co to zvíře potom, chudák? Nejlíp, když o něm nic neví kupující ani obdarovaný, takoví by potřebovali pořádně na držku...

Tak záleží na tom, jestli ti dali jednu myš-holku, ta by potom určitě smrděla míň, než třeba křeček, protože je to přecijen jedna jediná malá potvůrka. Samice neznačkují, smrdí vlastně jen tím, že jich je víc po kupě - mělo by to tak být. Prostě, myší moč smrdí víc než právě třeba křeččí, respektive - nikdy se ji už nezbavíš, zatímco když ti něco pochčije křeček, jde to dolů, myšina bude cítit už tak nějak pořád a pět myší pohromadě už cítit je o dost víc než jedna.

Problém je se samci. Jeden smrdí fakt nepopsatelně. Ale asi bych teda tipla, že jsi měl samici.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: