Morče - správné krmení

5. června 2015 v 21:43 | Hanyuu-hime |  Rady a tipy
Morče míval doma snad každý z nás. A když ne přímo, tak někdo ze známých určitě ano. Ačkoli je to ale domácí mazlíček hodně rozšířený, setkávám se často s tím, že je špatně krmený a majiteli se těžko vysvětluje, že dělá něco špatně.
Nebudu se teď ohlížet na nic jiného ohledně chovu morčat, zaměřím se jen a pouze na krmení, protože není sice jedinou důležitou věcí, kterou je nutno pro jeho spokojený život znát, ale především mezi laiky, často i mezi některými chovateli, stále přetrvávají různé zažité zvyklosti, které nejsou správně, a mělo by se jim vyvarovat.Nejdůležitější součástí jídelníčku je seno. Musí být k dispozici neustále, ve dne v noci, morčeti zkrátka nesmí chybět seno! Jeho absence může způsobit zažívací problémy, které jistě morčeti nepřejeme, proto je nutné dopřát mu dostatek sena a zajistit, aby nikdy nedošlo.
Druhou polovinou hlavní složky morčecího jídelníčku je zelené. Říkám druhou polovinou, protože společně se senem naprosto splňuje vše, co morče potřebuje, nic víc netřeba. Zelenina, tráva, větvičky z ovocných stromů, výjimečně na přilepšení ovoce. Tato složka nesmí morčeti chybět a společně se senem by měla tvořit hlavní část jídelníčku vašeho kamaráda. Jídlo smí být mokré, trávu můžete dát po dešti, ničemu to nevadí. Nesmí být však zapařená!

Že v tomto velice krátkém výčtu naprosto chybí veškeré krmení pro morčata, které se dá koupit v chovatelských potřebách? Ano, vidíte správně, na nic jsem nezapomněla. Směsky ani granule nejsou třeba a jejich pravidelné kupování je spíš tahač peněz, než nezbytná investice.
Morče samo o sobě obilniny nepotřebuje, respektive by je jíst vůbec nemělo, a když už, tak přibližně jednu lžíci směsky na týden. Rozhodně by neměla být každý den plná miska. Směska by tedy měla fungovat spíš jako doplněk stravy na chuť, ne jako hlavní krmivo. Morčeti přímo neublíží, stejně jako vám neublíží různé pochutiny, ale pokud vám skutečně jde o co nejkvalitnější život vašeho mazlíka, je dobré si promyslet, jestli je nutné směsku vůbec dávat.

Pojďme si ale vyvrátit ještě jeden mýtus, proti kterému se sice mezi chovateli často zbrojí, přesto se stále nepovedlo ho vymýtit a nevypadá to, že by se to někdy podařit mohlo.
Obrušování zubů je věc, která se u morčat děje při jídle, ne při chroupání tvrdých věcí. Důležité je si uvědomit, že když už nastane problém s přerůstáním zubů, nejedná se většinou o hlodáky, ale o stoličky. Onen problém pak často je způsoben něčím jiným, ne nedostatkem materiálu k obrušování. To se totiž skutečně děje i bez tvrdého pečiva, které se často dává v omylu, že takto morčeti pomáháme. K tomuto účelu bohatě stačí, aby mělo morče dostatek sena a mělo co jíst. Zuby se totiž obrušují o sebe navzájem, nikoli o tvrdé jídlo.
Pečivo je pak samo o sobě v tomto ohledu naprostá zbytečnost, jelikož se při konzumaci stejně rozmělní a k obroušení stoliček vůbec nedojde.

Mít na paměti bychom ale měli i to, že morče je striktní býložravec a jakékoli produkty živočišného původu mají neblahý dopad na jeho zažívání. V pečivu často jsou živočišné složky. Ne ve všem, samozřejmě lze koupit chléb, kde není mléko ani vejce, ale ani to není záruka toho, že morčeti bude dělat dobře. Nachází se zde totiž kvasnice, přirozeně také mouka a to prostě do morčecího jídelníčku nepatří!
Pro to, aby vaše morčátko prospívalo, nebolelo ho bříško a bylo dobře živeno, tedy stačí směšně málo. Hromada sena (neustále) a dostatek zeleniny, trávy a lupení (dvakrát denně). Nemusíte kupovat předražené produkty, které jsou k ničemu, a vaše morče bude s jídelníčkem stejně spokojeno. Pokud tedy přesto máte potřebu směsky kupovat, rozhodně se vyvarujte těm pro křečky a čtěte pozorně složení. V některých jsou živočišné složky. To samé platí u pamlsků, především u dropsů, které jsou hlavně u dětí oblíbeny, ve většině z nich je mléko, nemluvě o hromadě sladidel. Pro morče jsou tedy naprosto nevhodné. O vhodnosti pro jakéhokoli domácího mazlíčka by se dalo polemizovat.


Po určitou část svého chovu jsem krmila směskou, hlavně ze začátku, už dávno jsem ji ale vyřadila a u peruánců po nějaké době zaznamenala rychlejší růst srsti, která byla mnohem kvalitnější, než do té doby. Nemám to ničím podložené, avšak tato změna skutečně nastala právě s úplným vyřazením zrní, příkládám ji tedy za následek právě tomu.

Pamatujte, že morče žije v průměru 6 - 8 (někdy 10) let. V případě nižšího dožitého věku se někde stala chyba. Podobnou chybou může být i špatné stravování, které se neblaze odrazí na zdravotním stavu zvířete. Při krmení tedy přemýšlejte, co dáváte svým morčatům do misky. Nic se sice stát nemusí, např. při krmení směskou - a vaše morče se i tak dožije požehnaného věku, ale měli byste si položit otázku, jestli je skutečně nutné krmit něčím, co by na jídelníčku nemělo být, alespoň určitě ne denně.
S chovem už končím. Nyní mám jednu poslední důchodkyni. I tak ale ráda zodpovím dotazy ohledně morčat, pokud budete nějaké mít.

 


Komentáře

1 Vikomt | E-mail | Web | 5. června 2015 v 23:45 | Reagovat

Všichni básní, jak byli na výstavách psů a koček, ale tentokrát mohu pronést já, že jsem byl kdysi na výstavě morčat. :D

Dřív jsme měli morčata, ale teď už by mě to nelákalo. To naše psisko žárlí i na akvárium, hlodavce by... chtěl jsem napsat nepřekousl, ale jaksi má po tatínkovi krysaříkovský geny. :D

2 Hanyuu | Web | 6. června 2015 v 11:15 | Reagovat

[1]: Já pořád nějak nevím, jestli se mi výstavy morčat (stejně tak potkanů a dalších hlodavců) zdají v pořádku nebo ne. Pes je takový víc kontaktní, celkově to pro něj není takový stres, protože je na kontakt s lidmi, i cizími, zvyklý. To někteří morčecí šampioni sice taky, ale pořád se na výstavách dá najít hromada vystresovaných chomáčů, co by tam nejradši nebyly. Tak nevím, no...

Takže ne, že by ho nepřekousl, ono by to bylo přesně naopak. :D Mě morčata už právě taky ani neberou, proto je chovat dál už nechci.

3 Flower girls | 20. září 2015 v 14:50 | Reagovat

Naše morče směsky nedostává často (1 lžíce týdně). Úplně jsme vyřadily pamlsky, jsou to jen chemikálie a našemu morčeti ani nechutnají. Mnohem raději si jako pamlsek občas dá kousíček jablka. Jinak se snažíme co nejvíce přibližovat s morčetem ke stravě, kterou najde volně v přírodě a k té rozhodně nepatří nějaké chemické granulky ;-).

4 dferesw | E-mail | 30. ledna 2018 v 11:57 | Reagovat

@
@
**Pictures, images and Video**

**Girls boys 12-18 years**

**** Download here: Link: http://xfun.cc/ocgn6

**** Download here: Link: http://ssh.tf/hnGWdteCU

@
@

5 ScottJep | E-mail | 5. května 2018 v 17:10 | Reagovat

*
*
Pictures, images and Video  3 -5  -7 -9 -12 _15 years P0rno
*
Download here: Link1: http://minurl.ru/64o7N
Download here: Link2: https://rocld.com/n8g76
*
*
*
*--

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: