Jak (ne)zatočit se všenkami

23. července 2015 v 10:25 | Hanyuu-hime |  Z potkaního deníku
Stejně jako může i to nejčistší dítě dostat vši, nad každým chovatelem, ať už morčat, potkanů, myší a jiných potvůrek, visí hrozba, která sice nemusí mít katastrofální následky, ale jakousi menší živelnou pohromou být může, záleží na počtu zvířat, důvodu, kde se vzala a tak dále.
Mluvím o všenkách, malých bílých potvorách, které občas dovádí k šílenství i takové chovatele, kteří mají svoje potkany čisté jako lilie... Tedy v rámci možností, všichni víme, že potkaní ocas nikdy nebude jako nový, když už nějaký ten měsíc nový není. To se totiž myšáci i přes veškerou svou čistotnost chovají, jako kdyby k nim ani nepatřil.


Jednoho jarního dne jsem se i já ocitla uprostřed všenkové invaze, aniž bych věděla, jak jsem se tam ocitla. Sheldon se drbal, a to tak, že hodně, tudíž jsem mu prohlídla kožich. Dost zděšená jsem zjistila, že všenky mu v srsti musí zakládat kolonie už nějaký ten pátek, protože měl některá místa už rozškrábaná do krve.
Dost mě překvapilo a zároveň mrzelo, že jsem si toho nevšimla dřív... Jak se mi něco takového vůbec podařilo?

Už se ale stalo. Najít ale všenky v situaci, kdy máte doma tři potkany, to je trochu jiný level, než objevit tyhle potvory, když kromě těch tří potkanů máte doma ještě morče a patnáct myší. Dala jsem se tedy do prohlížení všech malých, velkých, chlupatých i krátkosrstých spolubydlících a zjistila, že až na ten Sheldonův, kožíšky jsou čisté. O to víc mi vrtal hlavou zdroj všenek, jenž jsem nakonec vůbec neobjevila. Stejně jako se objevily, zmizely a už se nevrátily. Tomu ale předcházel zákrok, respektive adrenalinový zážitek, který už opakovat skutečně nechci a ráda bych vám poradila, abyste se mu, v případě, že vás potká to samé, rovnou vyvarovali.

Že převážná většina potkanů nemá ráda vodu, to víme asi všichni, co jsme doma nějaké měli nebo se o ně alespoň zajímali. Domnívat se však, že v případě nálezu těch malých otravných parazitů se jedna koupel nějak zvládne, je naprosto mylné a dostanete se tím akorát do pozice tyrana a nepřítele č. 1.

Ještě v den objevení kousavých sviní, volala jsem veterinářce, která mi následující pondělí měla dovézt stronghold pro koťata, o který jsem si pro Sheldona řekla. I když ale ostatní zvířata všenky neměla, bylo třeba zabránit, aby se šířily dál, především na další dva potkany, kteří je mohou od souseda klidně bez problémů chytit.
Myši a morče jsem tedy na radu veterinářky zatím nechala být a rozhodla se to řešit, až kdyby se problém objevil. Potkany bylo ale nutno preventivně ošetřit a Sheldonovi od upírů trochu ulevit, než dorazí Stronghold. Po ruce byl ale jen Arpalit Neo... a ten se musel opláchnout.

Se Sheldonem to šlo docela v klidu. Trochu se bál, ale namočit se nakonec nechal, dokonce i opláchnout přípravek. Jen byl potom, zabalený v tom ručníku, trochu naprdnutý, během pár minut ho to ale přešlo a byl zase jako dřív.
Problém nastal u čmoudů odvedle, kteří se pravděpodobně rozhodli, že koupání zničí jejich odér, co si tak urputně vypěstovali leháním ve vlastních loužích a hromadě bobků.
Už při cestě do koupelny cítili, že se něco děje a na ramenou mi neseděli tak klidně, jako normálně. Ve sprcháči pak začala mela, která mě stála krev, pot a slzy. Jen na prvního z nich dopadla jediná kapka vody, začalo se ječet. V tu chvíli byl druhý ještě u mě na ramenou a jen přihlížel tomu, jak se mu snažím zabít bratra. Což jsem sice nedělala, ale v jeho očích to jistě tak vypadalo.
Robin řval, jak když ho na nože berou, přitom jsem mu jen za krk vtírala trochu arpalitu, přičemž Batman se neuklidnitelně vrtěl u mě na rameni a snažil se mi šplhat na hlavu. Když jsem pak chtěla přípravek opláchnout, spustila se hned dvojí potkaní siréna a Robin, který byl právě odvšenkováván, začal po mě šplhat, do ucha mi řval i jeho povedený brácha a já skončila podrápaná úplně všude, kde to šlo, mokrá a s arpalitem na vlastní hlavě, místo v potkaním kožichu.
Možná byla chyba, že Batman viděl, co jsem udělala jeho nejlepšímu příteli, tudíž byla snaha preventivně ho ošetřit mnohem dramatičtější, než u Robina. To už totiž bez ustání řvali oba a Robin mě neuklidnitelně drásal do krku, ačkoli už neměl důvod. Batman pak doslova lítal po sprcháči a já měla z celé akce pocit, že z ní nevyváznu živá.

Oba se mnou začali znovu mluvit až na další den. Do večera odmítali se mnou cokoli mít a místo svého obvyklého blbého čumění, které rádi praktikují v průběhu dne, zalezli do hamaku a otočili se ke mě zadkem, bez snahy jakéhokoli kontaktu. Dovedu si představit, jak tam vedle sebe leží a ublíženě mě pomlouvají.

Další den jsem ale objevila oba černochy celé osypané bílými potvorami. Představa toho, že budu muset znovu opakovat, co jsem prováděla naposled, mě dost děsila, ale rozhodla jsem se ještě chvilku počkat. Zákrok z předchozího dne byl asi úspěšný, jelikož bílé svině zmizely stejně rychle, jako se objevily a potkani se dál už nedrbali.
Sheldon se drbal s menší intenzitou, ale všenky mu v kožichu stále chodily. Když pak dorazila veterinářka se strongholdem (který má vyjít klidně i na tři potkany), nalila mu ho omylem za krk celý, tudíž mi nezbyla ani kapka pro případ, že by se u černochů objevily znova. Nezbylo, než doufat, že se to nestane. (Pro představu - ta malinká dávka Strongholdu stojí 320Kč)

Nestalo se, katastrofa byla zažehnána a potvory už se nevrátily. Dokonce ani myši s morčetem je nedostali, ale byly to docela nervy. Nevím, jak bych se doplatila. Jediný problém nepředstavovalo morče, které se, jako jedno z mála, koupe skutečně rádo.
 


Komentáře

1 Ninisisinka | Web | 1. srpna 2015 v 18:17 | Reagovat

Ahoj, hlasovala by jsi pro mě prosím? http://aikoandsayuri.blog.cz/1507/2-kolo-hlasovani

Pro ninisisinku, děkuji. Ráda oplatím :3

Ps - omlouvám se, že to píšu sem ale nemohla jsem najít článek na reklamy.

2 Vikomt | E-mail | Web | 2. srpna 2015 v 1:12 | Reagovat

Příště to prosím nahrávej. :D

3 Any | Web | 5. srpna 2015 v 9:57 | Reagovat

Tyjo, o tom jsem nikdy neslyšela..ale hlavní je, že se to všechno dobře vyřešilo :)

4 Eliška/Petr | Web | 7. srpna 2015 v 11:23 | Reagovat

Ahoj, nominoval jsem tě to jednoho tagu, který můžeš a nemusíš vyplnit. http://jsem-jen-sva.blog.cz/1508/tag-liebster-award

5 Ježurka | Web | 9. srpna 2015 v 13:10 | Reagovat

To byl tedy horor, opravdu kdybys to měla na videu, tak bys na youtube určitě trhala rekordy. Ale dobrý konec vše srovnal, že? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: