0.4

20. března 2016 v 10:17 | Hanyuu-hime |  Knižní recenze

Soumrak lidstva nebo začátek nové éry?Na tuto knihu jsem přibližně před třemi lety četla jednu dosti nechvalnou recenzi. Nic mě zároveň netáhlo kupovat si tuto maličkou knížečku za cenu, kterou tehdy stála. Postupně se o ní zcela přestalo mluvit a mezi čtenáři možná tak trochu upadla v zapomnění. Z nějakého důvodu mi ale utkvěla v mysli, ačkoli jsem o ní vlastně téměř nic nevěděla.
Občas mi z ničeho nic naskočila v hlavě vzpomínka na onu zmíněnou recenzi a hlodala mě jakási zvědavost, co se ukrývá v té knize, o které jsem už před tak dlouhou dobou četla, a na kterou jsem snad už nikdy poté nenarazila.

Potkala jsem ji až v minulém týdnu v knihkupectví s levnými knihami, které se nachází na vlakovém nádraží a za cenu, kterou jsem byla ochotna obětovat i v případě, že by to byl kousek opravdu tak špatný, jak jsem tehdy slyšela.

Ani z knihy samotné, když už ji konečně držíte v rukou, nic moc nezjistíte. Hlavním aktérem je jistý Kyle Straker, který, jak nám předkládá první věta anotace, už neexistuje. Jak k tomu došlo? Co se s lidstvem stalo? To se zprvu nedozvíte. Jedinou nadějí, jak se k rozuzlení dostat, je přepsaný záznam z magnetofonových pásek, které Kyle zanechal jako svůj odkaz s nadějí, že na něj nebude zapomenuto.

Způsob vyprávění je tedy nahraný záznam, který někdo zaznamenal na stránky knih. I onen někdo se však do příběhu lehce angažuje, ačkoli hlavní linie je vyprávěna z pohledu hlavního hrdiny. Způsob, kterým tak činí, jsou tučně vyvedené ohraničené rámečky zasahující do vyprávění a označené jako poznámka redaktora.
Z počátku mi poznámky připadaly rušivé a vadily mi. Navíc mi dělalo potíže vůbec se začíst a můj zájem o příběh nebyl zrovna velký.
Možná, že to způsobila vzpomínka na to hodnocení, které mi tehdy knihu předvedlo jako brak, který nemá smysl číst, nebo nevhodná příležitost, přesto jsem to v tom vlaku s knihou nevzdala a těch dvacet minut rozložených do dvou cest ve dvou dnech způsobilo, že jsem včera večer zalezla a už nevylezla, dokud se mi nepodařilo dobrat se k poslední stránce.

Moje pocity se jen velmi těžko popisují. Na začátku jsem byla možná i maličko otrávená. Postupně se moje vnímání Kyleova příběhu změnilo ve zvědavost, následně čekání, kdy se někde v dáli objeví modrá budka a všechno, všichni budou zachráněni, až v naprostou fascinaci, která mi neumožnila se od stránek odtrhnout.
Je to až s podivem, ale navzdory tomu, jak je kniha tenoučká (nemá ani 170 stran), je dění v ní velice proměnlivé a zatímco jsem na začátku skutečně měla řadu výhrad, velká část mi nakonec silně evokovala epizodu ze seriálu Doctor Who, akorát s tím rozdílem, že kde je Doctor, tam se zákonitě věci nakonec vždy v dobré obrátí... Tady nikdo takový nebyl, jen zatraceně divné dění, čtyři zmatení lidé uprostřed toho všeho, pomoc v nedohlednu... A v ten moment se situace změní natolik, že místo toho, co by pravděpodobně každý čtenář z takto vyvíjejícího se příběhu předpokládal, dostanete něco, co byste ani omylem nečekali.

Jedná se o jednoduchou knihu pro mládež, jejíž příběh na čtenáře udělá ten největší dojem pouze na první přečtení. Nejspíš vůbec nemá smysl ji někdy číst vícekrát, jelikož už ztratí to nejsilnější, co vám může nabídnout - moment překvapení a schopnost svého čtenáře šokovat. Přesto má v sobě ještě něco dalšího, co každá kniha podobného rázu nemá.
Všichni, kdo pouze nebaží po příběhu na jedno odpoledne či večer, ale mají tendenci číst mezi řádky, naleznou na stránkách kromě sci-fi dobrodružství i jistá poselství, která jsou až zarážející. Těžko bych tedy hledala jedno slovo, kterým knihu vystihnout. Byla zajímavá, zvláštní... V jistých aspektech až znepokojivá. Překvapila mě. A možná tolik právě proto, že jsem od ní nečekala vůbec nic z toho, co mi nakonec nabídla.

Název: 0.4 Soumrak civilizace
Originální název: Human 0.4
Autor: Mike Lancaster
Žánr: Young adult, sci-fi
Počet stran: 170
Vazba: Brožovaná
Nakladatelství: Egmont
Rok vydání v ČR: 2012
Vydání originálu: 2011

Nyní knihu lze sehnat ve výprodejích za 39Kč

Zajímají-li vás YA dystopie, zkuste některé další - Věk zázraků | Tak padne náš svět | Životy, které jsme ztratili
 


Komentáře

1 anchovickal | Web | 21. března 2016 v 22:24 | Reagovat

Zajímavé zamyšlení.

2 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | 6. září 2018 v 18:55 | Reagovat

Mě už kdysi zaujala ta obálka, protože co si budeme namlouvat, je dost creepy. A s tou recenzí nemůžu nic než souhlasit, čekala jsem, že se z toho vyklube klasická ufárna, ale tohle mě skutečně zarazilo a dalo by se říct i znepokojilo, fakt jsem něco takového nečekala. Na to, jaká útlá knížečka to je, ve mě zanechala slušný dojem, takže tímto děkuji za zapůjčení. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: