Moje první severská krimi

30. dubna 2017 v 11:46 | Hanyuu-hime |  Knižní recenze
V lese visí anděl
Fenomén severských krimi se rozmohl již před několika lety a začal zaplavovat knihkupectví. Dlouho se mi dařilo odolávat - spíš jsem nikdy u žádné knihy neměla vyloženě potřebu ji číst, dostatečně mě nezaujala. Ne snad proto, že bych si myslela, že jsou špatné, ale zrovna krimi je jedním ze žánrů, na který musím mít vyloženě chuť. Nejedná se úplně o můj šálek kávy.

Ačkoli jsem přečetla sérii knih od Theorina, kterou bych ale úplně mezi tento žánr nezařadila, byla jsem severskou krimi prakticky nepolíbená až do doby, kdy mne do očí trkla v tu dobu nově vycházající kniha s názvem V lese visí anděl. Možná to bylo líbivostí obálky, možná pochmurným pozdně podzimním počasím, ale předminulé Vánoce jsem zrovna tuto knihu zařadila na seznam přání.

Trvalo dlouho, uběhly další Vánoce a v knihovně mi anděl visel víc než rok. Až poté jsem si řekla, že už by snad mohl přijít jeho čas. A tak jsem se začetla.

Kniha je první ze série příběhů postaršího policejního detektiva Holgera Munche, byť nám na prvních stránkách naservíruje postavu zcela jinou. Co si budeme povídat, celému příběhu jasně dominuje jiný charakter, o kterém jsem si po celou dobu myslela, že to je ta hlavní postava, o které má celá série být - Mia Krugerová. V mnoha ohledech až nepřirozeně instinktivní, předvídavá, na všechno má odpověď. K tomu všemu nejspíš až zbytečně přehnaně dotčená a rozervaná svou minulostí... Kdo by vlastně chtěl číst o někom takovém?
Je to s podivem, ale ačkoli se to z textu nemusí vůbec zdát, neobjevil se v knize jediný charakter, který by mi nějak zásadně vadil - a to ani samotná Mia.

Příběh má totiž několik dějových linií věnujících se různým postavám. Ať už jednotlivým členům vyšetřovatelského týmu nebo zdánlivě náhodně vybraným jedincům, kteří z počátku nemají nejspíš nic moc společného s hlavní zápletkou.
Ta se točí kolem podivných vražd předškolaček, které se v panenkovských šatičkách objevují visící na stromě s cedulkou "cestuji sama" kolem krku.

Nejsem si jistá, zda to nezpůsobuje především to, že se jednalo o mou skutečně první přečtenou severskou detektivku, ale mě se to v zásadě dost líbilo. Rozklíčování jsem se nedobrala nijak zvlášť předem, četla jsem tedy s chutí a napjatá, jak by to nejspíš mělo být.
Lehce mě ale zklamal konec, který mi přišel sepsaný poněkud na honem. Když se k tomu všemu vracím zpětně, musím také přiznat, že toho možná v knize bylo zbytečně až moc. Při zamyšlení, co všechno autor do knihy zakomponoval, připadá mi to až trochu překombinované, přičemž jako jediný důvod, proč tomu tak bylo, vychází mi jen myšlenka na to, že autor možná nebyl schopný dostatečně zajímavě rozvinout to, co už začal, a tak tam toho naflákal podstatně víc, aby se stále bylo čeho držet a pořád se něco dělo. To je trochu nešťastné a celou knihu to poněkud shazuje, stále si ale nemyslím, že by byla vyloženě špatná.
Při nejmenším nelituju času stráveným nad ní a i když se do druhého dílu asi neplánuju vrhnout v nejbližší době, pokud vůbec, myslím si, že určitě stojí za přečtení, hlavně tehdy, máte-li rádi kriminální zápletky.


Název: V lese visí anděl
Originální název: Det henger en engel alene i skogen
Autor: Samuel Bjørk
Žánr: Detektivka
Počet stran: 384
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Plus
Rok vydání v ČR: 2015
Rok vydání originálu: 2013
 


Komentáře

1 klavesnicetuka | Web | 30. dubna 2017 v 14:31 | Reagovat

taky jsem četla:-) moc se mi to líbilo, konec mi nepřišel překombinovaný, tak jsem si s chutí pustila koupila druhý díl a přečetla, ale Mia mi už lezla vážně na nervy, už mi to přišlo natahované...

2 Guizmo | 30. dubna 2017 v 14:38 | Reagovat

Moc severských krimi sem nečetla, četla jsem prakticky jen tu sérii co byla úplně na začátku a to Muže kteří nenávidí ženy ze série Milenium.
Taky to byla strašně zvláštní věc, první 3/4 knihy se skoro nic nedělo, snad krom zdlouhavého řešení jakéhosi starého případu, hlavní postava byl také postarší chlapík a celou knížku si ukradla jiná postava... ale stejně tu sérii miluju. Další dvě knihy už jsem hltala jako hladový vlk.

3 Nikola | Web | 1. května 2017 v 14:31 | Reagovat

Já mám severský detektivky moc ráda, styl a ta určitá temnota jsou super...

4 Klára ♥ | E-mail | Web | 28. května 2017 v 19:35 | Reagovat

Severské krimi jsou super! Líbí se mi na nich, že si tam nikdo s ničím nebere servítky a popíše to tak jak to je! :) ale tuhle jsem nečetla, to zní dobře :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: