LIFE STYLE ← → VEGAN FOOD ← → PETS ← → BOOKS

Nesojové mléko k našelhání do kávy : OATLY barista

13 Reasons Why

8. května 2017 v 7:16 | Hanyuu-hime |  Zajímavosti aneb co mi právě padlo do oka
Upozorňuji, že článek nemá za účel recenzovat. Je určen spíš pro ty, kteří seriál už viděli, jelikož se jedná o jeden velký spoiler. Píšu ho proto, že jsem se chtěla nad celým seriálem zamyslet a sepsat, jak to vidím já.


Protože jsme si ujasnili, o jaký typ článku se jedná, není nejspíš vůbec potřeba uvádět děj a představovat, o co se jedná. 13 důvodů, proč spáchat sebevraždu, 13 důvodů, které zničily jeden mladý život. Tak by se možná dalo shrnout celé poselství série, o které je tento článek.

Dá se lehko říct, jestli se mi to líbilo či nikoli. Veskrze mě to spíš zklamalo než abych tím byla uchvácená, bohužel je to tak...

Námět? S potenciálem.
Zpracování? Trochu pokulhává.

Nebuďme ale povrchní, koukněme se trochu víc do hloubky!

Ačkoli sama přiznávám, že ze začátku mě série velmi zajímala a postupně mě ještě větší měrou začala poněkud nudit a přišla mi zdlouhavá, což mělo za následek, že mi dokoukání trvalo snad déle, než Clayovi poslech všech kazet, nemohu zcela úplně popřít to, že ten seriál skutečně má co říct. A navzdory tomu, jak moc hloupá se většina těch důvodů, proč Hannah spáchala sebevraždu, zdá, je to právě přesně to ono, co s sebou seriál nese.
Když se na to podívám jednoduše, jako divák, který čekal zdrcující drama, mohla bych říct, že je Hannah hysterka. Obrovská, děsná hysterka, a že americká mládež asi neví roupama co dělat. Že naprostá většina důvodů, které na kazetách popisuje je banální a děje se každému druhému středoškolákovi.

Vezměme si například fotku, která oběhla celou školu a která dosadila Hannu na pomyslný post rádodajky... A nebo to byla jen nafouknutá bublina, která během pár dní praskla a jediný, kdo si to v sobě nesl byla právě Hannah? Nebylo to nakonec tak, že její kalhotky oběhly půlku školy a pak zase upadly v zapomnění? Nestává se přesně tohle zcela běžně nebo minimálně celkem často, že na některé střední škole někomu unikne, ať už záměrně nebo nešťastnou náhodou, inkriminující fotka, nad kterou chvíli každý valí oči a v řádu několika dní přijde jiné, zajímavější rozptýlení?

A co seznamy? Kolik jste jich vy na škole měli?
Občas někdo vytvoří seznam toho, kdo má lepší zadek nebo většího ptáka, aniž by, především v druhém případě, vůbec někdo tušil, jestli jsou pozice oprávněné. Ať už takový seznam ztrapní kohokoli, většinou si jen maximálně chvíli pobrečí a jde dál. Stejně se na to brzy zase zapomene, případně se objeví jiný seznam kdo ví o čem, na kterém třeba ani ona ublížená osoba nefiguruje a středem pozornosti se stane někdo jiný.

Nebudu tu zmiňovat jednu věc po druhé, to bychom se nikdy nedobrali konce. Co chci ale říct je to, že u většiny na páskách uvedených důvodů, nikdo nechtěl Hannah záměrně ublížit, byť se tak ve výsledku stalo. Co mě ale zaráží je fakt, že hlavní protagonistka příběhu byla vcelku sebestředná a stejně jako jiní spolužáci, ani ona si neuvědomovala, že není jediná, kdo má problémy a stejně tak nejsou jen všichni ostatní těmi, kdo způsobují bolest.
Ačkoli sama moc dobře věděla, jak dovedou lidi ublížit, velmi úspěšně ťala do živého také, byť jí to třeba nedocházelo.

Blbeček s foťákem zamilovaný do pěkné holky, kterou dost nešťastně omezoval na soukromí... Ehm, není to úplně v pořádku a jednoznačně na rozbití držky, nicméně mám za to, že nebylo nutné, aby to zašlo tak daleko, kdyby se právě Hannah nezachovala jako husa. Jsem naivní, když si myslím, že ta fotka nikdy nemusela oběhnout školu, kdyby reakcí na nevinnou otázku: "Nezašla bys někam?" nebyl zcela očividný a arogantní výsměch?
Aneb holka se může chovat jako slepice, kluk však nemá právo na to cítit se dotčený. Nijak neomlouvám to, že byl máklej, o tom žádná.

Přes řadu menších, zdánlivě neškodných a vlastně celkem běžných nepříjemností střední školy se dostáváme k problémům závažným. Ano, znásilnění je zatraceně závažný problém a není jediný důvod se ho snažit nějak zlehčovat. Je dost pravěpodobné, že by pro někoho mohlo důvodem k sebevraždě být samo o sobě a ani by mu nemusely předcházet jiné věci. Ale nemyslím si, že 13 Reasons Why snad mělo někdy v plánu být o tom, jak moc závažný který problém je a který není. Nechci ani rozebírat to, jestli jednotlivé postavy byly uvěřitelné nebo spíš k smíchu.
Ačkoli se mi totiž hlavou při sledování honilo kdeco a chvíli jsem to ani nechtěla dokoukat, protože jsem se dost nudila, nakonec jsem se ale stejně nad celou sérií zamyslela.

V těch 13ti dílech nám nikdo neservíruje hysterickou puberťačku, která si vzala život kvůli blbostem, byť to tak zdánlivě opravdu je. Jestli nám má seriál totiž něco říct, není to to, že děcka ve škole jsou zlá, šikana hýbe světem a škola s tím stejně nic moc nedělá.
Celá ta série poukazuje na to, že nikdy nevíte, co z vašich činů nebo toho, co říkáte, může druhou stranu nějak poznamenat. Netušíte, jestli to, co myslíte z legrace, nezpůsobí, že druhá osoba probrečí několik nocí. Nemáte nejmenší tušení, jaké problémy v životě mají ostatní a jaké obavy se jim honí hlavou. Stejně jako to netuší ostatní o vás. Přesně ti ostatní, kteří se vás třeba někdy nějak dotkli.
V zásadě je těch zlých bastardů vlastně míň než těch, kteří neměli v plánu někomu něco skutečně udělat. Ať už to je jak chce, svět středoškoláků je ale jaksi uzavřený vesmír, do kterého naprostá většina dospělých vůbec nevidí a žije v představě, že je všechno v pořádku a úplně normální. Každý rodič si navíc myslí, že právě to jeho dítko v žádném případě nešikanuje a kdyby náhodou bylo šikanováno, což je z jejich pohledu mnohem pravděpodobnější, než že se ocitně na druhé straně, určitě by to přece poznali.

Nepopírám fakt, že se to zatraceně vleklo, postavy se chovaly někdy děsně hloupě a místy jsem měla chuť dát si hlavou o stůl za to, že se na něco takového vůbec dívám. Samo o sobě to totiž bylo trochu pitomý. Jenže na některé filmy a seriály nekoukám jen proto, abych je jenom viděla, knihy nečtu proto, abych si je jenom přečetla. A proto si myslím, že i když 13 Reasons Why není zrovna skvost, má vlastně co říct, a to především a právě o věcech, které se často berou jako běžné, obyčejné a neškodné. Nikdy totiž netušíte, pro koho je právě ta malá neškodná věc poslední kapkou v moři.
 


Komentáře

1 Ivan | E-mail | Web | 8. května 2017 v 9:19 | Reagovat

WOW This is COOOL:-)

2 K. | E-mail | Web | 8. května 2017 v 9:22 | Reagovat

Achjooo, já ho mám staženej, ale ještě nebyl čas (neumím anglicky, takže čekám až si fakt budu moct sednout k notebooku a pečlivě číst titulky). I tak asi vím, co myslíš tou poslední větou (článek jsem nečetla, abych se neochudila o překvápko)... Tak si říkám... Proč to vůbec komentuju. :-D

3 Kelly | Web | 9. května 2017 v 7:07 | Reagovat

Já jsem to ještě neviděla a ani nevím, jestli to mám vůbec v plánu, protože nevím, co si o tom myslet. Základní premisa mě totiž příliš nenalákala... nebo já nevím. Jsem ohledně toho dost rozpolcená, takže uvidím, jinou kamarádku to taky dost zaujalo, takže jako potenciál to u mě má, ale...
Každopádně jsem se před pár dny dozvěděla, že budou točit druhou sérii. Jakože... proč? Jak říkám, neviděla jsem to, ale podle toho, co píšeš, tak si myslím, že by to zapůsobilo mnohem víc jako ta jedna uzavřená série, než aby se z toho snažili vyždímat peníze proto, že je kolem toho ohromný hype a že to ty lidi táhne.

4 Hanyuu | Web | 9. května 2017 v 9:05 | Reagovat

[3]: Myslím, že vůbec o nic nepřijdeš, když to neuvidíš.  :D
Druhá série je jasná už z konce té první, protože si nechali otevřený konec. Některé věci začali záměrně rozvíjet až v posledním díle a je úplně jasný, že si nechali vrátka pro další díly. Z toho vyšetřování sebevraždy se, aspoň podle mého, budou příště snažit posunout víc k dalším postavám, které byly na těch kazetách. Dost tomu nahrává všechno z posledního dílu.

5 klavesnicetuka | Web | 9. května 2017 v 9:20 | Reagovat

Je fakt že nápad byl dobrý, doukoukala jsem  to ale přišlo mi, že se to vleče a mohlo to být kratší...
Jo a taky jsem nepochopila proč šla na ten poslední večírek, když jí vlastně všichni ti lidi tak vadili a tak ubližovali..

Mnohem lepší je film Speak...

6 Hanyuu | Web | 9. května 2017 v 14:27 | Reagovat

[5]: To s tím večírkem mi taky nešlo do hlavy. U toho prvního v pohodě, tam byla přímo pozvaná, nicméně na ten druhý ji snad ani nikdo nezval (?) a další věc je ta, že když někde nemám kamarády a jsou tam jenom lidi, se kterýma si nerozumím/nebavím se z jakéhokoli jiného důvodu, tak tam nelezu. O to víc uprostřed noci, kdy už jsou všichni nalití a ten večírek je prakticky dávno u konce.

7 Victoria | Web | 16. května 2017 v 13:33 | Reagovat

Musím říct, že v podstatě s tebou souhlasím. Hannah opravdu řešila malichernosti. Prostě narazila na pár blbců, tak už to v životě chodí. Na druhou stranu jsem v ní viděla i tu křehkou dušičku, která to celé nějak neustála. Někteří jedinci jsou prostě labilnější. A když k tomu připočteš pubertu, může to s člověkem pořádně zamávat. Osobně si myslím, že se Hannah prostě dostala do deprese, a proto udělala to, co udělala.

Prý má být i druhá série. To by mě zajímalo, o čem vlastně bude. Doufám, že se tvůrci více zaměří na osudy Skye, Tonnyho a Justina. Ti byli asi nejzajímavější.

8 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 26. května 2017 v 20:20 | Reagovat

Neříkám, že mi v některých chvílích nepřišlo, že řeší totální kravinu a i se jako kráva chová. Na druhou stranu, pokud si člověk nějakým typem šikany neprošel, nemá právo soudit. Navíc, ne každý to, co "se děje běžně," unese tak, že se prostě oklepe a za chvíli o tom neví, ne každý je splachovací a upřímně řečeno, když se ti tihle hnusné vzpomínky vrací třeba i po deseti letech, tak opravdu není o co stát.

9 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 26. května 2017 v 20:29 | Reagovat

Jinak tedy nevím, ale na stejnou věc od někoho, kdo mě zcela nepokrytě stalkuje, bych reagovala obdobně.

10 Atheira | Web | 26. května 2017 v 20:44 | Reagovat

[8]: četlas ten článek vůbec? :-|

11 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 26. května 2017 v 20:49 | Reagovat

[10]: Četla. Jen prostě s dost věcmi z něj nedokážu souhlasit.

12 Blackie✰ | E-mail | Web | 5. června 2017 v 16:07 | Reagovat

Hannah jsem nedokázala pochopit. Ani jsem nebyla schopná ji litovat. Vyloženě šikanou jsem si nikdy neprošla, ale sebevražda je pro mě projev slabosti člověka. Sebevrah je pro mě zbabělec.
Myslím si to i po jisté události v mém životě, kdy se mi zabil kamarád po tom, co mu po autonehodě řekli, že bude upoután na vozíček a šance že bude chodit je minimální. Nikdy jsem mu jeho rozhodnutí vzít si život neodpustila. I když vím, že k tomu měl důvod.

Ale Hannah byla moc velká drama queen. Kdyby panu Porterovi řekla jméno a nějak se to řešilo, mohlo to dopadnout jinak. Kdyby Claye pořád neodstrkovala a začala mu důvěřovat taky by to mohlo dopadnout jinak.

13 Atheira | Web | 5. června 2017 v 18:16 | Reagovat

[12]: To nepopírám, že byla až moc zbytečně velká drama queen. Jenže o tomhle to asi právě je. I když k tomu zohledníš to, že sebevražda je čin ze zbabělství.
Každý jsme jiný a každý máme jinou nervovou soustavu. Někoho rozloží to, co je pro jiného prkotina.
Proto si myslím, že nelze říct, co je kravina a co není. Každý to vnímá jinak.

14 Blackie✰ | E-mail | Web | 5. června 2017 v 19:36 | Reagovat

[13]: To samozřejmě nikomu neberu. Myslím že poselství celého seriálu je jasné a hodně lidí se u toho i zamyslelo a více otevřelo oči

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama