Death Note po americku

2. září 2017 v 7:05 | Atheira |  Zajímavosti aneb co mi právě padlo do oka
Zápisník smrti (Death Note) zná řada z nás v podobě anime a mangy, v čase mého dospívání to byl jeden z mých vůbec nejoblíbenějších seriálů.

Vypráví příběh Lighta (v originále Yagami Raito), velmi inteligentního středoškoláka, kterému se do rukou dostane zápisník smrti takzvaného Ryuka, boha smrti. Stačí znát tvář a jméno člověka a můžete jeho život skončit, kdy se vám jen zachce. Nejdéle dva dny před smrtí navíc lze tohoto člověka zcela ovládat, a proto mohou být způsoby jednotlivých úmrtí velmi různorodé.
Light se rozhodně jít cestou spravedlnosti a potrestat všechny zločince, na které je obyčejná lidská ruka krátká.


Jelikož už jsem dávno někde jinde než jsem bývala ve svých patnácti, kdy by mě podobná adaptace z amerického kontinentu dovedla zvednout ze židle, umím si přiznat a zároveň si myslím, že je v tomto případě opravdu nutné podotknout, že Japonsko a Amerika jsou diametrálné odlišné kusy světa, které se neliší jen kulturou, ale dokonce i mentalita lidí je zde úplně jiná.
A co z toho vyplývá? Americký Light nemůže být japonský Raito, původní zpracování tedy musí být viditelně rozdílné od toho z USA. Jediný, kdo má právo chovat se stejně, dokonce je u něj na místě to očekávat, je Ryuk. Proč? Toho jaksi nevychovali ani v Americe ani v Japonsku.

A tak v letošním roce přesouváme zraky k jedné obyčejné americké střední škole, kterou navštěvuje Light Turner, bystrý a inteligentní student místy si vydělávající tím, že mu to myslí víc než jiným spolužákům. Jeho postavení v kolektivu je někde mezi. Píše ostatním domácí úkoly - ne však z nátlaku, jak by to dělal otloukánek, posedává sám, ne však kvůli posměchu... A jednou dostane na budku, ne ale z toho důvodu, že by to bylo úplně běžné.
Light Turner je tedy úplně normální student střední školy... To si fakt chcete stěžovat na takovou kravinu, jako že je málo hustej?
Odchylka od Raita je ovšem velká. Raito je velmi nadprůměrně inteligentní, věcný až chladný. Když se mu teorie o spravedlnosti začne v praxi pořádně vymykat, nevnímá to úplně jako problém. Obecně se tento člověk nedá nazvat normálním studentem, hledala bych v něm spíš kapku sociopatie nebo něčeho podobného.

Naproti tomu nový filmový Light Turner není necita a celou dobu se snaží udržet si rozum, nějak znovu uchopit to, co se tak strašně začalo vymykat. Pořádně mu to nabourává holka, která je důvodem, proč jde všechno do háje. Podle všeho ji má Light totiž rád, což je další viditelná odchylka od Raita, který Misu nikdy rád neměl, nepokusil se o to a ani ho to nijak netrápilo, pouze ji využíval. Původní Misa na druhou stranu byla slepice, které Raitovo zacházení snad ještě dělalo dobře. V hlavě toho moc neměla, a tak nebylo možné po ní chtít ani to, aby samostatně myslela.
Filmová Mia je naopak mrcha, co nemá v hlavě jenom kaši.
Je vtipné, jak si ostatní stěžujou, že Light není Raito, ale že Mia není husička, ale docela chytrá a vypočítavá mrcha si naopak chválí. Tak kde to jsme? Když se mi nelíbí, že charaktery neodpovídají, tak se mi to nelíbí. Žádný výjimky nejsou. Misa byla blbá, tak měla zůstat blbá. Ctěte si svoje zásady, když už jste s nimi začali.

Velkým trnem v oku je pro všechny anime znalé ale L. Trochu nám zčernal, chlapec. Ovšem ani to mi zas až tak nevadí. Proč? V anime mají být všechny postavy Japonci, ačkoli všichni víme, že oni mají tendenci se tam vyobrazovat tak nějak... jak úplně nevypadají. Ale držme se toho, že jsou to Japonci a ti černí nebývaj. Zato běžný Američan může být jak černej, tak bílej. Smiřte se s tím. Tenhle L se prostě narodil černej, tak máte smůlu, tady vám nepomůže ani savo.
Jeho osobnost samotná mi nepřišla zas až tak ukrutně zničená a odvedená jiným směrem, abych se nad ní musela pozastavovat.
Obecně vzato, mě ten film zas tolik nepobouřil. Možná už nejsem dostatečně pubertální na to, abych měla potřebu se v tom nějak nimrat, ale vážně jsem tam neviděla nic, co by mě nějak naštvalo nebo nesplnilo očekávání. (Asi i proto, že jsem žádná vlastně neměla.)
Existuje totiž jedna důležitá věc, kterou je třeba se u vnímání adaptací naučit. Pokud vypráví o lidech - obyčejných smrtelnících - záleží jejich podání na národnosti, kultuře... A ta bude jiná v závislosti na tom, kde a s kým se film natáčí. Nelze slepě kopírovat Japonce, když jimi nejsme. Tahle má teorie se nevztahuje na postavy nelidské - fiktivní světy nebo charaktery nelidského druhu. I proto si myslím, že tohle zpracování Death Note vlastně nebylo tak hrozné, protože zatímco všichni kolem jsou prostě Američani, Ryuk zůstal pořád Ryuk.

A až bude někdo skuhrat a trhat si vlasy, že Light ječí jako holka, zamyslete se nad tím, že ta první scéna s Ryukem vlastně bylo to nejvíc uvěřitelné na celém filmu. Protože přesně takhle by se choval každej člověk. I ten největší drsňák by si z toho div nekáknul. A jestli říkáte, že ne, tak kecáte.

Takže shrnutí na závěr?
Není to film, který bych někdy chtěla vidět ještě jednou, zároveň mi ale nepřijde, že by to bylo až tak hrozné. V podstatě se to totiž drželo anime předlohy a dějem se to nijak zvlášť nevychylovalo. Nepřije mi to tak zlé možná i proto, že jsem viděla japonskou live action a to byla podstatně větší a horší sr.... A že to bylo z domácí produkce, odkud příběh sám pochází? To mu kvalitu nezaručuje, že ano.
 


Komentáře

1 Eliss | Web | 2. září 2017 v 7:27 | Reagovat

Viděla jsem japonskou verzi, a americká mě ani trochu neláká. Miluju Ryuka a jeho jablka :-)

2 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 2. září 2017 v 8:48 | Reagovat

"... že je v tomto případě opravdu nutné podotknout, že Japonsko a Amerika jsou diametrálné odlišné kusy světa, které se neliší jen kulturou, ale dokonce i mentalita lidí je zde úplně jiná." A to je ten hlavní důvod, proč by se Američani prostě neměli srát do adaptací anime. Jo, zjevně jsem dostatečně pubertální a mám potřebu se v tom nimrat, protože když ti scéna, která by měla působit tragicky a romanticky, přijde vtipná, tak je asi něco špatně. Jako parodie na DN dobrý, jako něco, co mysleli vážně ... ne, opravdu ne.

3 Tyvlina | 2. září 2017 v 9:48 | Reagovat

Když člověk neočekává jen hranou verzi původního anime, tak mi film nepřijde nijak zvláště špatný, zvláště když tvůrci předem avizovali, že se co se týče příběhu půjdou vlastní cestou. Jen by si film možná zasloužil delší stopáž, aby mi nepřišel tak uspěchaný.

4 Atheira | Web | 2. září 2017 v 10:22 | Reagovat

[2]: Oni i když se Japonci pouští do live action, je to děs a parodie sama na sebe. viz jejich Death Note, Nana a další.
Jestli ono to nebude tím, že z převážný většiny anime, když se převedou do reality, vznikne trapárna, protože ty seriály často bývaj vyhnaný do bezbřehý ujetosti a nesmyslnosti.
Mimo to, pořád mi tahle verze přijde koukatelnější než jakýkoli jiný asijský film. Ono to bylo podobně i s těma všema Kruhama. Ve výsledku to byli amíci, co přišli s koukatelnější verzí. Ta původní je naprosto úděsná.

5 Atheira | Web | 2. září 2017 v 10:24 | Reagovat

[3]: Přesně tak, ona je totiž adaptace a adaptace. Jedno z toho je prakticky kopie toho, co už někdo vymyslel, druhá je spíš inspirace, ukradne si jen to, co se jí hodí. :D

6 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 2. září 2017 v 10:32 | Reagovat

[4]: Věc názoru. Neříkám, že všechny asijské filmy jsou dokonalé (i když mezi nimi mám pár fakt oblíbených), ale z tohohle udělali fakt paskvil.

7 Luz | 2. září 2017 v 17:41 | Reagovat

Docela by me zajimalo se na to nekdy podivat.
Mam rada to anime, film by snad nemusel byt spatny, kdyz predem pocitam s tim, ze tam budou odlisnosti. Napr. naprosto miluju anime a mangu Rurouni Kenshin a povazuju to za jedno z nejlepsich, co kdy vzniklo, a live action filmy (japonske - tri), prestoze tam toho bylo dost predelano, vynechano nebo naopak pridano, jsou i tak uchvatna podivana.

8 Majklice†Světice | Web | 2. září 2017 v 20:03 | Reagovat

Čert vem předlohu, spíš mi vadilo to nelogické uvažování postav a porušování pravidel. Ze všech Lightových rozhodnutí můžeme usoudit, že Light je blbej jak tágo, ale na konci filmu je z něj najednou velký pán manipulátor, to vážně? :D A geniální detektiv vystoupí na veřejnosti a ohrozí tím svůj život, aby potvrdil svou teorii, to mi taky moc geniální nepřijde. Proč Light nespálil stránku se svým jménem přímo, proč nepřikázal Watarimu zabít L, proč všechno dělal tak složitě, proč proč proč. A co má sakra být ten soundtrack :D Já jsem od toho filmu taky žádná očekávání neměla, ale nemyslela jsem si, že to dopadne tak tragicky.

[4]: Japonci na to nemají takový budget jako Američani a herci nedostávají tolik peněz, takže proto jejich filmy většinou stojí za starou belu (alespoň to jsem četla).

9 Atheira | Web | 2. září 2017 v 21:13 | Reagovat

[8]: Zcela logicky proto, že musíš znát jméno a tvář člověka, kterého chceš zabít. Není možný napsat tam, že Watari zabije L, když nevíš, kdo ve skutečnosti je L. :D

10 MorphoKeiji | Web | 3. září 2017 v 18:37 | Reagovat

Bože, tak ten film už vyšel? Věděla jsem, že je už pár let v plánu, ale vůbec ne, že už je venku!
Upřímně... Death Note byl (a možná stále je?) pro mě velká "srdcová záležitost" (jestli to u tohoto námetu vůbec lze použít) a stojím si za tím, že adaptací mě už více než dost a další nejsou třeba. Mezi anime je to snad jedno z nejslavnějších a to bylo i bez americké adaptace. I když upřímně; ani jedna live action z Japonska se mi taky příliš nezamlouvala. Ale měla jsem celkem ráda L Change the World, jenomže to už bylo od DN hodně daleko a vlastně tam o žádný zápisník ani Lighta nešlo.
A to ani nemluvím, co provedli ve filmu se Shingeki no Kyojin...
Ale americké filmy nemám ráda obecně a proto jsem příchod této chvíle očekávala trochu se strachem. Uf, tak na to budu potřebovat asi panáka odhodlání. :D

11 Atheira | Web | 3. září 2017 v 19:04 | Reagovat

[10]: Pro mě už DN víceméně nic neznamená, tak k tomu přistupuju jinak. Skvost to není, ale v porovnání s tou japonskou verzí to fakt není o nic horší. :D

12 Chloë Noir | E-mail | Web | 7. září 2017 v 4:47 | Reagovat

Mohli to spraviť inak a podľa mňa by to malo menej kritiky. Nemali sa snažiť o akože adaptáciu, mali proste nechať základ a spraviť si vlastný príbeh. Ryuk sa zase nudil (alebo iný shinigami) a hodil zápisník znovu na zem, tentokrát ho našiel mladý američan menom.
Iný príbeh, iné mená, iní ľudia a hneď by to ľuďom menej vadilo.
Keď totižto začnú robiť live verziu niečoho, tak ľudia očakávajú, že to bude čo najviac podobné originálu a nie, že z ich milovaných postáv spravia niečo úplné iné.
Z vypočítaného a inteligentného Raita spravili trapáka, ktorého ovláda mrcha holka a shinigami...pretože v anime Ryuk nebol práve ten, ktorý niečo vymýšľal, skôr sa len prizeral...
Na L-ovi mi najviac vadilo, že proste mu chýbalo to vyžarovanie...on bol taký mámvpičista skôr v anime. A tiež si mohli odpustiť niektoré pohyby, ktoré robil...lebo niektoré veci proste fungujú len v anime, nie v realite.
Proste...mohli to spraviť inak...

A mne originál japonské live action zase neprišlo tak zlé :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Doporučuji: