Zapisování vzpomínek

17. září 2017 v 10:35 | Atheira |  Princezna Lara
Už ani nevím kolikrát jsem se pokoušela zaznamenávat vzpomínky různou formou. Vzhledem k fascinaci papírenským zbožím, vždy mě to k tomu táhlo. Problém byl hned v několika ohledech. Deníčků mi často bylo líto, bála jsem se je začít používat, abych je nezničila, už předem jsem předpokládala, že mi to stejně nevydrží, a nechtěla jsem, aby to nakonec dopadlo pár popsanými stránkami a založením do krabice.

Jenže pak na mě Verity ušila boudu a k narozeninám mi dala deník, který mi bylo líto používat, ale o to víc mi přišla škoda ho nechat ležet. A tak jsem přemýšlela.
Nápady přicházely, odcházely, byly zavrhovány a nad některými jsem chvíli uvažovala. Chytit se něčeho konkrétního, to bylo potřeba.
Už v té době jsem věděla, že klasické deníčkování mi nejde. Takové to obecné, o všem, co mě potká. Vždy to dopadlo jako kupa souvislého textu, který už mě nikdy znovu nebavilo procházet. Hlavně se tam chtě nechtě nacházely věci, ke kterým jsem se vlastně nakonec ani vracet nechtěla, a tak jsem se z nového deníku pokusila udělat uspořádaný a vyzdobený cosi. Vydrželo mi to na přelomu léta a podzimu 2015 jen chvíli. Těch pár stránek je sice opravdu pěkných, stále tam jsou, ale nic extra pro mě neznamenají.
Na spílání a negativismus jsem si později pořídila zápisník, co připomíná spíš cosi jako knihu stínů. Přesně tam směřuju tu kupu textu bez nějakých hezkých doplňků, kterou už nikdy neplánuju číst, ale je nutné je nějak vypsat. Ten zápisník kolem sebe šíří takovou hrůznou energii, že ho až lituju. :D
Zároveň jsem už tehdy měla jistou vizi. Až budu mít psa - a tehdy to mělo trvat ještě rok, což jsem ale vůbec nevěděla a už vůbec neplánovala - nebude to usedlej domácí štěkač, bude se mnou jezdit, kam jen to půjde. A jak se objevilo štěně, najednou se využití pro deník našlo.

Nemám ráda svěřování deníčku, je mi to určitým způsobem vlastně dost nepříjemné. Ráda ale zaznamenávám vzpomínky, i proto mám stále doma alba s vyvolanými fotkami, kam stále přibývají nové. Chtěla jsem proto, aby každý ten náš výlet a cestu uchoval právě tenhle deník. Víc než psaní je tam často obrázků, fotek a jiných blbovin. Někdy stačí jenom jedna věta. Ale přesně tohle je to, jak mi deníčkování vyhovuje.

Celou dobu mě tak fascinovaly cizí upravené deníčky a diáře, dlouho mi připadalo, že já něco takového prostě nikdy nebudu schopná vytvořit a že to vždycky bude jen neupravená a nehezká snůška textu, ke kterému se nebudu chtít později už vracet.
Jenže když jsem si nedávno prošla ten náš výletní psí deník, zjistila jsem, že se mi vlastně líbí a mám z něj radost, i když řada obrázků bývají prazvláštní rychlokvašky načmárané na koleni. A možná právě proto to má to své kouzlo.
 


Komentáře

1 padesatka | E-mail | Web | 17. září 2017 v 11:07

To je tak krááásná fotka..!
Mám to s deníčkem podobně, vždycky jsem ostatní obdivovala, ale sama nemám tu výdrž. Deníček mi teď simuluje blog a s ním si vystačím... :-)

2 Verity | Web | 17. září 2017 v 12:03

To nebyla bouda, to byl dobrý úmysl, protože jako nech tam tu nádheru! :D Ale vidíš, nakonec jsi pro něj využití našla a to je to hlavní.

3 Lady Lenna | Web | 17. září 2017 v 12:08

Já si taky zkoušela vést různé deníky, jako malá jsem vždycky psala o celých dnech :D nechápu, jak mě to mohlo bavit. Teď jsem se v poslední době snažila o bullet journal, jak teď spousta blogerek dělá, ale nebavilo mě to. Nejsem na to dost trpělivý typ, tak mám jako místo na vypsání svůj blog :D ale máš to pěkně udělané :)

4 Atheira | Web | 17. září 2017 v 12:36

[3]: Snažila jsem se vygooglit si, co znamená bullet journal, jako co si pod tím představit, a nijak moudrá z toho nejsem. :D

[2]: Jo a v té době jsi mi výslovně zakázala kupovat ti deníky, sešity a všechno na podobný způsob. :D

[1]: Jo, to já na blog taky plácám kdeco, ale ty papírový deníčky prostě vnímám nějak jinak. :-D

5 helmii | Web | 17. září 2017 v 12:47

Taky jsem ujetá na papírenské zboží. Deníčky, propisky!!
Taky jsem u většiny nevydržela. Jen letos na dovolené jsem si koupila v Lidlu obyčejný sešit s Dory a píšu si do něj o výletech a tak.. a vloni jsem na to měla deníček, bohužel jsem ho letos zapomněla doma no :-) Ale psaní do toho obyčejného sešitu pro mě má takové zvláštní kouzlo :-)

6 Verity | Web | 17. září 2017 v 14:02

[4]: Nééé, to bych neudělala... *pokerface*

A ten bullet journal je prostě takový kreativnější diář, ne? :D Nevím, slyším o tom (asi) poprvé, ale po letmém náhledu mi to tak přijde. :D Všechno prostě musí mít nějaký zvláštní název. :D

7 Atheira | Web | 17. září 2017 v 16:37

[6]: Tak proč se tomu neříká diář. To je bordel, fakt. :D

8 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 17. září 2017 v 17:14

Na deníčkování jsem nikdy nebyla a mám pocit, že tuhle kreativní formu umění jsem si vyčerpala v dětství a teď už bych na to ani neměla náladu, ale u ostatních to vypadá hezky, to zas jo. :D

9 MorphoKeiji | Web | 19. září 2017 v 8:42

Ehm, jo, jak píšeš v úvodu - takových založených nádherných deníčků s prvními pár popsanými stránkami mám desítky, a pokud bych měla počítat i všechny ty se kterými to tak dopadlo a už je nemám, možná bych se vyšplhala i na tisíce? :D (to asi ne :D) Každopádně přesně chápu ten pocit a takže teď mám tendenci bát se do nich vůbec něco napsat, aby to nedopadlo stejně, takže mám desítky založených nádherných deníčků s jedinou nepopsanou stránkou :D
Každopádně tím chci říct, že tyhle deníčkovské trable jsem prožívala a prožívám úplně stejně a vlastně nevím, jestli z nich existuje úniková cesta...? Dneska si vedu "deníček" ve wordu, protože tam prostě můžu přidávat všechny fotky a kresby a doplňky (protože nesnáším ten souvislý text, jak píšeš) i když jsem neměla tiskárnu a navíc se mi na PC píše prostě jednodušeji, je rychlejší zaznamenávat na klávesnici tok myšlenek než na papír, přestože komp na kouzlo papíru nikdy nedosáhne...
Ale tvůj výletový je úžasný! I jenom to nahlédnutí, které poskytuješ na fotce, mi přijde kouzelné a je to přesně ten typ zaznamenávání, který zbožňuju. Tak jen to udržuj dál! :D

10 Blackie✰ | E-mail | Web | 20. září 2017 v 0:26

Upřímně mě vedení deníčku nikdy moc netáhlo (v dětství) a ani nejsem kreativně nadaná :D
Ale poslední 4 roky co jsem se osamostatnila a žiju s manželem jsem si takový deník trochu vedla. Spíše jsem si zapisovala super zážitky z výletů nebo společných akcí a lepila si tam lístky z kina, restaurace, rozhleden a tak. Takové věci, co nechci vyhodit a ani ztratit :) Nejsou to zápisky každý den. Prostě jen ty zajímavé a pěkné.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

ReklamaDoporučuji: