Máš plastový brčko!

4. srpna 2018 v 9:41 | Atheira |  Životní styl
Jedno už dnes víme. Plasty jsou problém. Vyhazuje se jich tak strašně moc, že v nich plaveme, žijeme, v podstatě je pijeme, někdy s nimi i solíme... Nemluvě o tom, co by na to nejspíš řekli ti, kteří tohle nevymysleli, nikdy nepoužívali a přesto je to ovlivňuje nejvíc. Zvířata, rostliny, příroda obecně.

Já tohle všechno beru, chápu, ctím.
Snažím se omezit jednorázové plasty, co to jde. Přesto ne vždy a u všeho to zatím jde, proto dbám na to, abych je nahradila tam, kde to jde vždycky.
Ten základ je jednoduchý. Nepoužívat plastové pytlíky na pečivo, ovoce, zeleninu... Nepoužívat igelitky, nekupovat balenou vodu.

Jednoduché, přesto ne všem zcela dochází podstata této jednoduché věci.

Jde o to nebrat/nekupovat to a následně nevyhazovat. Ne pobrat všechen plast, co máte doma, ten vyhodit a nakoupit si ekologičtější varianty, abyste lépe vypadaly na sociálních sítích, milé dámy!Od tašek, sáčků a lahví jsme se tedy dostali i ke zdánlivým drobnostem, jako jsou brčka. Což je vlastně moc fajn, že si lidé uvědomují, že i malý odpad je odpad a že když každý vyhodí takovou drobnost, už je to pěkná hromada. Jenže někde se stala chyba. Jako vlastně vždycky, když existuje jistá ideologie, jejíž stoprocentní naplnění je nedosažitelné.
Protože, co si budem. Omezovat můžem, ale myslím, že jsme si pod sebe nasr... až dost a teď už můžem dělat jen to, aby to nebylo ještě horší.

Nuže... Brčka!

Teď vám k nim něco povím. Pokud máte nějaký ekologický záchvěv, dřív vám o to moc nešlo a teď, jak když do vás trefí, a nejradši byste spasili planetu Zemi, na chvíli se zastavte, zamyslete. Co děláte, pro koho/co všechno to děláte a jak to můžete udělat. A až budete v klidu, zase hezky dýchat a myslet mozkem, ke kterému se vám opět dostává kyslík, jděte na to.
Vy a to, jak vypadáte na sociálních sítích přece není, nemůže být ten důvod, proč... Nebo ano?

Problém je plastový odpad, nikoli to, co nevyhodíte.
Takže pokud máte doma plastová brčka, není nic jednoduššího, než že je budete vesele používat dál. Není řešení je vyházet, koupit si nerezové a tvářit se hrozně eko friendly, zatímco ta vaše předchozí brčka, která byste klidně mohli používat řadu dalších let, plavou někde v širém oceánu nebo ještě líp, už ho má ve chřtánu nějaká právě dost hnusně umírající ryba či želva.
Vyvarovat se používání jednorázovek můžete stejně tak tím, že si s sebou budete nosit i to plastové z domu. Znovu podotýkám. Nejde o vaše fotky. Jde o to, aby se předešlo vyhazování jednorázovek, no ne?

Ano, myslím si, že když to jde, je lepší cestou plasty nekupovat a postupně tak eliminovat jejich zastoupení v našich domácnostech. Rozhodně ale ne za tu cenu, že si vesele "odplastujete" domácnost, na internetu se budete tvářit jako zachránci světa a za celou touto vaší image zbude jen jedna velká kupa plastového bordela, který by byl nejspíš opravdu ještě dlouho využitelný, jen se vám prostě nehodí na instagramové fotky.

Takže zastavte se, přemýšlejte... A pokud máte plasty už doma. Používejte je. Používejte je tak dlouho, dokud to jen jde, protože ony se vám používáním násobit nebudou. (A protože petky nejsou dlouhodoběji využitelné - jejich závadnost je možné poznat podle čísla vespod - tak prostě nekupujte balenou vodu... Pochybuju, že vám doma neteče pitná nebo že pro ni jinak musíte chodit pěšky do vedlejší vesnice.)

A až doslouží, teprve pak už je znovu nekupujte. A taky pamatujte, že třídění není až taková záchrana. Proto dbejte na to, co vyhazujete, ne prvotně na to, že to přece třídíte. Vyhození do tříděného odpadu je pouze menší zlo, které zvolí každý rozumný člověk vyhazující plastový odpad, nicméně ne však něco, za co byste se měli bít v prsa, jak jste hrozně eko.

Takže v první řadě - nekupovat. Když už to ale máte doma, tak používat, používat, nakonec třídit a pak co? Znovu nekupovat.

A jestli je vám tohle všechno úplně u zadku a dokonce i to třídění je vám volný, tak jste ignorantnské prase. Jo, nemůžu si to odpustit. Krásný víkend všem!
 


Komentáře

1 padesatka | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 12:16 | Reagovat

Nejvíc platů se do oceánů dostává z asijských řek. Blbnutí s platovými brčky je ve srovnání s tím fakt směšný. Třídím, učím to i děti. Pivo nikdy nekupuju v plastu, ale minerálky ve skle nejsou. Všechno je v plastu..!

2 K. | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 12:41 | Reagovat

Poslední dobou se taky snažím ty plasty omezit, nejde mi to teda v balených vodách - v tomhle vedru je ochucená minerálka to jediný, co mě drží v práci na nohou, takže kupuju, i když přes rok jsem se už naučila pít vodu z vodovodu s citronem. Ale už jsem si na Ali vyhlídla takovou tu přenosnou vodu, tak doufám, že se naučím dělat si pití do ní a nosit si ho z domova.

Minule jsem si šla koupit meloun, kterej byl obalenej v igelitové folii a Vietnamka mi na něj cpala ještě sáček. Koukala na mě děsně zmateně, proč ho jako nechci.

A dneska jsem si na obědě dala pití do kelímku, ale nepoužila jsem plastový uzávěr a brčko! :D

A ještě teda používám ty pytlíky na pečivo (i když zrovna dneska jsem objevila v Albertu místo, kde mají ty papírový, tak jsem ho hned využila) a na ovoce - takový to co se jí i se slupkou - pytlíky pak používáme aspoň jako tašku na právě plastový odpad, nicméně po výplatě to vidím na koupi nějakých těch bavlněných sáčků.

3 Atheira | Web | 4. srpna 2018 v 13:12 | Reagovat

[1]: Ono je strašně hezký umět říct, dělají to oni. Američani, Asiati... prostě oni, my ne. Jasně, že náš vliv není tak markantní a navíc Evropa je celkově více nakloněná ekologii než třeba Amerika či Asie. Nicméně my, jako Češi, jsme pořád oproti některým jiným evropským státům pořád děsní trapáci, co neustále jen ukazují kolem sebe na nějaké "je", co za to všechno můžou, místo abychom se sami chytli za nos a dělali aspoň to málo, co můžem. Myslím si, proč jako nedělat nic, když můžem aspoň trochu?

[2]: Když on je rozdíl mezi člověkem, co si pravidelně kupuje vodu po balících, protože doma nic jiného nepije a takovém, co málem lekne na vedro, tak si tu vodu koupí, protože nemá jinou možnost. Ano, je lepší nosit si to z domu, ale občas se zapomene každý nebo nečekaně potřebuje koupit a tak... Já když jsem dojížděla do práce, tak jsem si nosila vždycky svou, i když to byl pořádný náklad. A pak jsem si ji doplňovala.

Hele, ono to zní vtipně s tím brčkem a uzávěrem, ale právě i takové drobnosti se prostě počítají. Člověk si řekne, že jedna osoba a jak je to trapný, ale kdyby takhle šel každý...
To samé na kávu s sebou. Pokud vím, že si pravidelně potřebuju dát kafe s sebou, tak si, zatraceně, koupím cestovní hrnek. V té kavárně ti to navíc i odečtou z ceny, takže máš kafe třeba o 5Kč levněji.

Já mám látkové pytlíky. Na ovoce a zeleninu si to navíc někteří lidé šijí třeba z nevyužitých záclon a tak. Ono to jde udělat fakt různorodé a hezké. Stejně jako nákupní tašky. Mě baví mít "nákupní výbavu" prostě hezkou a svoji. :D

4 padesatka | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 13:19 | Reagovat

[3]: OK. Já se snažím, ale i tak mám občas deprese, nebo takovou rozladu, když na to myslím... :-(

5 Atheira | Web | 4. srpna 2018 v 13:51 | Reagovat

[4]: To nebylo něco vyloženě proti tobě, spíš takový obecný povzdech, protože to, co píšu, je docela častý přístup.
Ono už jen to, že si to člověk uvědomí a uzná, že je něco blbě, je pořád o krok dál než jsou někteří jiní lidé, kterým je to totálně fuk.
Třeba u generace mojí mámy (tedy i tvé - což zase prostě není proti tobě, spíš bys to možná mohla pochopit a říct mi, jestli je to jen můj pocit nebo fakt) mám dojem, že (a hodně za to asi může i ten skok, kdy se po komunistickém režimu pro Čechy najednou v podstatě otevřel svět a možnosti) řada lidí téhle generace přešla na fylozofii - po nás ať přijde potopa. Všechno je jedno, hlavně ať je to jednoduchý, dobře dostupný, nic jinýho mě nezajímá. Moje máma je v mnoha věcech jakási plastová královna a co jde pořídit jednorázově a využít bez námahy... I s ohledem na její sestry a rodiče a tak, pořád si myslím, že to není jenom o člověku, ale že to lidi naučila doba a těžko se jim vymlouvá, že by měli koukat kolem sebe a na to, co způsobuje to, co dělají.

6 padesatka | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 14:02 | Reagovat

[5]: Těžko posoudit. Když se v Praze otevřel první Mekáč, byla jsem v šoku z těch plastů, plastových kelímků, příborů, misek. Dodnes nesnáším plastový kelímky. Opravdu velmi výjimečně si něco do nich dám a když, tak si ho nechám na další kolo...

7 klavesnicetuka | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 14:10 | Reagovat

já například nechápu proč se zrušili vratné skleněné láhve na mlíko a na minerálky a podobně...jako tohle mi přijde v pohodě, koupit mlélko v láhvi a pak se to vrátí a znovu se ta láhev použije, takhle to přece kdysi fungovalo...

jinak plasty, my teda balené vody nekupujeme, odjakživa nejraději piju vodu z kohoutku, my tady teda máme výbornou vodu, nevím jak jinde, v Brně mi smrděla..
a co se týče tašek a sáčků, ano ty doma mám a používám je na milionkrát, teda tašku na nákup máme pevnou tak si nosím do obchodu svou
pracovala jsem u poklady, já prostě nesnáším jak si někdo vezme milion tašek (tehdy to bylo zadarmo) a milion sáčků, prostě to nedělám a když mi prodavačky nabízí a pak nutí dát tvaroh nebo něco do sáčků tak nechci, nesnáším když mi to nutí:-)bože mám tašku a když se zašpiní tak ji umyju, se nepoto...

8 klavesnicetuka | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 14:13 | Reagovat

jo a ty brčka:-D to vůbec nepoužívám:-Djako že bychom doma měli brčka, snad umíme pít normálně ze sklínky:-D

9 Atheira | Web | 4. srpna 2018 v 14:48 | Reagovat

[7]: To s těma lahvema vidím podobně. Jako v čem je problém? Lidi umí vracet lahve od piva, uměli by stejně od limonád a piva... :-?

Brkča... No, já je většinu roku nepotřebuju, umím pít bez nich. Jenže ledový kafíčka, čajíky. No, jako v létě přijdou vhod. Nemít je doma (dostala jsem k nákupu), tak se obejdu bez nich. Nekupovala bych je, asi by mě to ani nenapadlo prostě jít a shánět brčka. Ale když je mám, tak je používám ráda a teď v létě skoro pořád. :-D

10 Atheira | Web | 4. srpna 2018 v 14:49 | Reagovat

[9]: od limonád a mlíka*  
přišla jsem z venku, mám zavařený mozek :D

11 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 15:37 | Reagovat

Ono je to tak u všeho, ne jenom ohledně toho brčkového skandálu, ale jak by na světě bylo krásně, kdyby lidi alespoň občas používali to, co mají uvnitř hlavy … :'D

[9]: V Německu jsou třeba kromě skleněných lahví zálohované i lahve plastové a dokonce i plechovky, od piva, od limonád, prakticky od všeho. Někde to holt funguje.

12 naoki-keiko | Web | 5. srpna 2018 v 10:27 | Reagovat

Teď se objevuje opravdu nějaká vlna "odplastovávání", jen mě nenapadlo, že lidé si vyhází ještě použitelné plastové věci, nakoupí nové (tím mimochodem podpoří nějaké to znečištění- protože každá výroba nějakou energii potřebuje, ne? A většinou to něco stojí z materiálů kolem nás) a nafotí se s tím na FB. Dobře, asi mě to napadnout mělo -_-"

Se zase všichni zbláznili :-D

13 Atheira | Web | 5. srpna 2018 v 10:55 | Reagovat

[12]: FB nesleduju, ale instagram se plní eko nadšenci. Ale jako fajn, odplastování, proč ne. Já jsem pro. Jenže paradoxně člověk, který propaguje nějakou takovou myšlenku a je jí nakloněný, má větší šanci, že od těhlech, co je náhodou (většinou právě teď čerstvě) přepadl náhlý záchvěv držení ochranné ruky nad naší planetou, dostane rejpanec, dva, nebo rovnou sprchu.
Já osobně dělám věci jak zvládnu a jak jim věřím a není mi to jedno. I v závislosti na své práci prostě propaguju určité myšlenky a tak dál. Ale nejsem žádnej polobůh, jenom člověk jako každej a dělám, co zvládnu... Jenže pak si umístím na internet fotku ledovýho kafe s plastovým brčkem, který mám už z dob krále klacka a dostanu upomínku, že mám plastový brčko. Jako abych se nad sebou zamyslela nebo tak něco. Já nevím, ale prostě tak nějak, asi trochu ublíženě, si prostě myslím, že nejsem člověk, co by si tohle nějak opravdu zasloužil. :D
Stejně tak už mi jedna blogerka taky říkala, že sklidila blbé poznámky kvůli tomu, že "šíří" nějakou myšlenku a chce se chovat ekologicky a nosí si pití v petce. Teď bez ohledu na zdravotní ne/závadnost... Jasně, znovu používaná petka je pořád petka, ale když si ji vezmu víckrát, jen tím oddálím její vyhození a nekoupím si místo ní jiné. A co si budem. Občas prostě zapomene každý a někdy nezbyde nic než jít a to pití si koupit v petce. No a i já takové pak mám a nosím si v tom příležitostně pití, když ho potřebuju víc než na co mi stačí flaška...

14 Keiji | Web | 8. srpna 2018 v 7:39 | Reagovat

Tak teď nevím, jestli tento článek je reakcí na téma, o kterém jsme se na insta bavily, anebo vznikl předtím a náhodou jsme se k tomu pak dostaly taky. :D
Každopádně souhlasím, což asi víš. Myslím si, že je mnohem důležitější používat nějakou věc opakovaně, než produkovat zbytečně velké množství jednorázového odpadu, ať se tváří sebeekologičtěji. A těm co si rýpnou, je holt třeba to vysvětlit. Nejspíš jim to ještě nikdo neřekl a celý svět na ně teď prostě jen křičí "plast je past!"

15 Atheira | Web | 8. srpna 2018 v 9:25 | Reagovat

[14]: Napsala jsem ho sice až potom, co jsme se o tom bavily, ale prvotní popud vznikl předtím. :-D

16 Opti-Mystique | Web | 9. srpna 2018 v 17:11 | Reagovat

Hej ale úplně jsem nad tím přemýšlela, kde je to, co všichni ti lidé používali, než si nakoupili všechny ty zero-waste vychytávky. :D My máme doma obrovské balení brček z IKEA, koupené tak dva roky zpět. A když se tak koukám do mého pití s vodou... tak tohle konkrétní brčko z toho paklu už mám určitě víc jak týden. :D (naštěstí piji hlavně vodu a proplachuji ho, že jo, zas takové čuně nejsem) Už od mala mi brčka pomáhají udržovat pitný režim, nějak toho jimi vypiji víc. :D A třeba posbírané plastové příbory (třeba z mekáče k salátu nebo Subway nebo tak) zaobírají asi tak půlku příborů, ještě z časů studentského bytu. Prostě když není dost těch kovových... :D Takže rozhodně jsem pro zero-waste, ale přesně v tom slova smyslu, co píšeš ty. Plýtvání je špatné, obzvlášť pak těmi plasty, které v tu chvíli rozhodně nejsou "odpad". (A teď jsem se z toho plastového brčka napila, cha!) (Což mi připomíná, že v kredenci mám taky asi čtyři plastové Starbucks kelímky s plastovým vrškem, ten nejstarší už kolem dvou let mít bude... haha, teď vlastně piju ze Subway kelímku, omg. :D)

17 Atheira | Web | 9. srpna 2018 v 17:55 | Reagovat

[16]: Ty moje brčka jsou z takovýho toho tvrdýho plastu, něco trochu jinýho než ty, co se kupují po těch obrovských paklech. Ale i ta měkčí určitě jde použít víckrát než jen jednou.
Prostě si myslím, že zero-waste nemá být o tom, že máš nerez brčko, skleněnou lahev a buzeruješ všechny kolem. Ale o tom, že přece ničím neplýtváš. Vždyť je to i v názvu. :D

18 Lucienne | Web | 10. srpna 2018 v 10:59 | Reagovat

Poslední odstavec. :'DDD Ano, je to tak, a takové věty by sis ani odpouštět neměla. :D
Jako, je pravda, že se nemůžu nijak zvlášť chvástat tím, jaká jsem eko. Sice balenou vodu ze zásady nekupuju a odpad třídím vcelku poctivě, ale jinak nic extra proti přemnožení plastů nedělám. Ale můžu ti říct, jaké pak mám vždycky černé svědomí, když vidím ty fotky těch želviček. Pak chytnu chvilkový záchvat ekologičnosti a pak zase zlenivím. Ale alespoň si nehraju na eko princeznu a nechvástám se tím na sociálních sítích. Tenhle trend mě tak strašně vytáčí, že bych ty slečinky nakopala. Stejně je to z jejich strany všechno jenom maškara.
A s dopotřebováváním plastových věcí máš taky pravdu - vždyť to dává naprostý smysl.
Moc pěkný článek!

19 Besss | Web | 10. srpna 2018 v 19:49 | Reagovat

Super článek! je fajn, že to konečně někdo pobral celé a ne jen tu pěknou první půlku spojenou s nákupy nových super ekovytuněných věcí. Velikánská pochvala! :-)

20 Džidži | 16. srpna 2018 v 22:07 | Reagovat

Po dlouhé době jsem tu zase zabrousila a  koukám, že ses vyjádřila k této "bezplastové mánii". Samozřejmě to neminulo ani mě a tak se s dovolením taky vyjádřím. Brčka běžně nepoužívám, jenom když někde skočím na jídlo a koupím si pití do kelímku. Musím se přiznat, že ho pak hned vyhodím. Což je ale snad omluvitelné, protože doma pro něj nemám využití a asi by nebylo úplně dobré ho tahat půl roku v tašce.    (Efektivnější by si bylo nebrat, ale většinou si to uvědomím, až přede mnou přistane kelímek). Celkově se snažím spotřebu plastu minimalizovat. Ještě loni jsem si pravidelně kupovala co tři dny balené vody, teď už si koupím v průměru jednu za měsíc. Hlavně nesnáším igelitky, snažím se vždycky jít do obchodu s plátěnkou, ale někdy holt zapomenu. To mě pak dokáže urvat, protože se doma hromadí a nedá se jich zbavit (na nákup si je vzít zapomínám). Hodně hřeším na sáčcích, pořád nejsem schopna vyřešit nějakou alternativu. Nakonec co mě ale fakt sere, jsou obaly produktů. Většina je vyrobena z plastu, nebo se plastem obalí papírové krabičky. Tomu se člověk pořádně nevyhne. :-?

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: