Pes snědl čokoládu. Co teď?

29. srpna 2018 v 10:15 | Atheira |  Rady a tipy
Všichni, dokonce i nepejskaři, máme nějaké povědomí o škodlivosti čokolády pro psy. Řada lidí kvůli tomu propadá panice, protože ne jeden pes tuto zakázanou pochutinu ochutnal nebo se do ní pustil ve větší než malé míře.
Čokoláda totiž obsahuje látku, theobromin, která je pro psy jedovatá. Ona sama je totiž jedovatá i člověku, když na to přijde, nicméně její množství, aby ublížilo lidem, by muselo být tak velké, že ho s ohledem ke své váze nejsme schopni do těla nijak vpravit.

Bez odborných řečí a výrazů si pojďme říct jednu důležitou pravdu, která určitě uleví mnoha začínajícím pejskařům, vyděšeným dětem nebo jen neinformovaným majitelům psů. Hlídejte si kvalitní, vysokoprocentní čokoládu a mini psy. Všechno mezi tím je jenom nafouknutá bublina.


Prvně bychom si měli ujasnit, co je čokoláda.
Pod tou bychom si měli představit takovou, která je vyrobená z kakaového másla a pořádného podílu kakaa. Běžně nejčastěji kupované čokolády typu Milka, velikonoční/mikulášské figurky běžně dostupné v obchodech, klasické bonboniéry a vánoční kolekce tedy ve většině případů mezi skutečnou čokoládu v tomto článku počítat nebudeme. Ani čokoláda bílá či kakaová poleva na buchtě se do kategorie počítat nedá.
Co totiž dělá čokoládu nebezpečnou pro psy je samotné kakao, které musí být zastoupeno ve velkém množství a musí se jednat o opravdické kakao, nikoli jen jakýsi extrakt nebo desetiprocentní podíl hnědé maše z čehosi.

Druhá věc je ta, komu může ta opravdová čokoláda ublížit?
V podstatě platí, že sní-li váš středně velký (a větší) pes kostičku kvalitní čokolády, pravděpodobně se nestane vůbec nic, sní-li ji o něco víc, nebude mu po tom nebude úplně dobře - zvracení, průjem, ale třeba mu také nemusí být vůbec nic. To samé platí u ládování se vánoční kolekcí nebo snězení velikonočního zajíce z "čokolády". U takového psa zůstaňte v klidu. Asi nejhorší věc na tom celém je, jestli jste na toho zajíce nebo kolekci zrovna měli chuť.
Pravdou je, že ani při snězení celé Milky se psu nestane vůbec nic, kromě potrestání shůry formou řídkého lejna na šest...

Co z toho tedy plyne? Čokoláda je pro psy velmi nevhodná a nehodí se tedy ani jako pamlsek či dobrůtka pro radost. Když už se ale stane a váš pes se do ní s chutí pustí, většinou to neznamená žádnou pohromu.
Pro velké psy je celá tabulka či bonboniéra v tom horším případě jen zaděláním na trochu krušnější chvíle, ovšem nemusí přijít ani to a pes ji stráví zcela v pohodě.
Ani středně velký pes po pozření takové čokolády s největší pravděpodobností neprodělá nic horšího než průjem.
To samé platí i v případě, že takoví psi snědí i menší množství kvalitní čokolády s větším množstvím kakaa.

A co mini pejsci?
Opět není nutné řešit nějaké "čokoládové" mikuláše nebo polevu na buchtě (více jim snad může ublížit ta mouka než poleva samotná). U pozření čokolády s velkým podílem kakaa čivavou není od věci kontaktovat veterináře o radu, přestože by i to měl pejsek přejít v pohodě.

Na závěr?
Skutečné nebezpečí představuje jen čokoláda s velkým podílem kakaa (případně čisté kakao) pozřené ve velkém množství a je přímo úměrné váze psa. Větší nebezpečí číhá na prťavce o váze 2kg, kdežto s většími psy ani kvalitní čokoška nehne a museli by ji sníst opravdu kilo, aby se něco stalo.
Čokolády s mizerným podílem kakaa tedy neřešte, nenechte se znepokojovat a buďte v klidu. Hlídejte si vysokoprocentní čokolády a pamatujte, že i takovou by musel pejsek sníst celou, aby to představovalo nějaký větší problém.
 


Komentáře

1 vivienne | Web | 3. září 2018 v 9:46 | Reagovat

Děkuji za informace. Sice nám pejsek nikdy čokoládu nesnědl, ale věřím, že kdyby na ní narazil bez váhání to udělá. Tak alespoň teď vím, jak to s ní doopravdy je.

2 klavesnicetuka | E-mail | Web | 3. září 2018 v 22:37 | Reagovat

děkuji za tento článek....já se tohodle hrozně vždycky bála:)a v době kdy jsem se toho bála jsme takovou čokoládu s vysokým obsahem kakaa určitě doma neměli

3 Atheira | Web | 4. září 2018 v 8:07 | Reagovat

[2]: Mně právě zajímalo, jak to teda je a zjišťovala jsem to hned, jak jsem si pořídila štěně, protože na čokoládě dost jedu a u nás v rodině vždycky byla čokoláda ve vztahu ke psům děsně démonizovaná, že by si člověk myslel, že ten pes umře jen z pohledu na ní. :D
Předloni na velikonoce si takhle Lara pošmákla na figurce zajíce, kterou nějakýmu děcku asi upadla skoro nenačatá, jen rozdělaná... Tak můžu poreferovat, že umírání se fakt nekoná. :D

Čokoládu bych v dnešní době fakt neřešila, velmi nebezpečný (a to pro každýho domácího mazlíčka) je naopak avokádo, který teď kupuje snad každý druhý a potenciální průser může být čerstvé hrozno a rozinky, jak pro psy, tak kočky (ale tam je to spíš buď a nebo, některému to neudělá nic, jiného položí nepatrné množství)

4 naoki-keiko | Web | 4. září 2018 v 21:43 | Reagovat

Ten humbuk kolem toho je velký. Ale myslím, že stačí jen tu čokoládu hlídat a psy taky a kdyby náhodou něco, tak to čemu říkáme čokoláda čokoládou není a nějaký velký průšvih nehrozí. Hezky jsi to napsala :)

5 Atheira | Web | 5. září 2018 v 7:59 | Reagovat

[4]: Hlavně si i myslím, že většině psů by ta opravdu kakaová čokoláda asi ani nechutnala natolik, aby jí snědli tak moc, že by jim to mohlo ublížit.
Řekněme, že jorkovi by už udělala špatně třeba celá tabulka 80% čokolády, dvě, abychom se bavily už o průseru... Už vidím, jak ji stihne celou naládovat do sebe a i kdyby stihl, že opravdu bude chtít, protože... teda, nevím to s jistotou, ale mi přijde, že taková čokoláda pro psy není ani atraktivní, stejně ti půjdou po těch tukových shitech a po těch se maximálně pořádně poserou. :D

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaDoporučuji: